Hyppää sisältöön
Matti Saukko.
Matti Saukko toi KPL:lle toisen juoksun. Kuva: Jussi Saarinen

Manse PP ja Porin Pesäkarhut eivät päässeet juhlimaan – tässä kaikki jännittävän pesäpallopäivän käänteet

Jyväskylän Kirittäret ja Kouvolan Pallonlyöjät pääsivät kaventamaan finaalisarjat pesäpallossa. Yle seurasi sunnuntain finaaleja hetki hetkeltä.

Simo Arkko
Roope Visuri

Manse PP – Kouvolan Pallonlyöjät 0–1 (3–0, 1–1)

1. jakso:

1L Matti Latvala (Tommi Mäentausta) 1–0 1L Janne Kivipelto (Matti Saukko) 2–0 1L Ossi Meriläinen (Matti Latvala) 3–0

2. jakso: Harhaheitto (Timo Torppa) 1–0

Arttu Ruuska (kunnari) 1–1

Voitot: 2–1

Otteluraportti luettavissa täältä.

Kirittäret – Pesäkarhut 2–0 (1–0, 4–0) lopputulos

1. jakso: 1L Ella Mäkelä (Emma Körkkö) 1–0

2. jakso: 2A Siri Eskola (Eeva Mäki-Maukola) 1–0 3A Emma Körkkö (Kati Tanhua) 2–0 3A Susanne Kohonen (Jutta Myllyniemi) 3–0 4A Emma Körkkö (Ella Korpela) 4–0

Otteluraportti luettavissa täältä.

Voitot: 1–2

Roope Visuri

Kiitos seurasta! Pesäpallofinaalit jatkuvat viikon päästä

Näin on saatu jännittävä pesäpallopäivä pakettiin. Finaalit jatkuvat vasta viikon päästä lauantaina.

KPL–Manse PP sekä Pesäkarhut–Kirittäret lauantaina 25.9 kello 14.00 käyntiin.

Simo Arkko

KPL voittaa!

Janne Kivipelto tekee kolmannen palon kakkospesälle ja KPL voittaa ottelun lukemin 1–0 (3–0, 1–1).

Arttu Ruuskan kunnari nousee lopulta isoon arvoon.

Simo Arkko

KPL ei saa lisäjuoksuja, Manse tarvitsee juoksun jaksovoittoon

Manse PP tarvitsee tällä hetkellä yhden juoksun jaksovoittoon. KPL tekee kuitenkin kahdesti palon kakkospesälle.

Simo Arkko

Juho Hacklin ykköskärkenä

Tommi Mäentausta ei pysty pelaamaan tällä hetkellä, joten Juho Hacklin on KPL:n ykköskärki. Hacklin pelaa myös ulkona kakkoskopparin tontilla.

Manse on tehnyt jo kaksi paloa KPL:n etenijöistä. Sen jälkeen Ruuska saa pesät täyteen kovalla lyönnillä kolmospuolelle.

Simo Arkko

Mansen paloton ajo kuivui kasaan

Manse PP tekee palototman ajon, mutta Juha Niemen lyönti jää etukentälle kopiksi. KPL tekee kaksi paloa. Niemi vaihtaa kuitenkin etenijän kakkospeäslle.

Simo Arkko

Arttu Ruuska lyö kunnarin!

Ruuska lyö tyhjään kenttään läpilyönnin kolmospuolelle ja pallo menee alikulkutunneliin saakka. KPL:n sisäpeli on ollut todella huonoa, mutta nyt joukkue sai tärkeän onnistumisen.

– Se lyönti oli täysin kiinniotettavissa, asiantuntija Sami Partanen kommentoi Yle Puheen lähetyksessä.

Kouvolan Pallonlyöjille riittäisi tosiaan tasatulos otteluvoittoon. Täytyy kuitenkin muistaa, että Manse PP:llä on vielä kaksi sisävuoroa jäljellä.

Ruuska nyt kolmosella. Ossi Meriläinen tulee vielä lyömään. Juha Puhtimäki irroittaa Ruuskan väärällä syötöllään ja kolmas palo taululle.

Simo Arkko

Jakso puolivälissä

Kaksi vuoroparia pelattu. Kouvolan Pallonlyöjät hyppää sisävuoroon.

Tommi Mäentausta on loukkaantunut, eikä pysty lyömään tässä ottelussa. Manse päästää Mäentaustan ykköspesälle, ja Matti Saukko haavoittaa Mäentaustan kakkoselle.

KPL:n sisäpeli on todella huonoa tällä hetkellä. Kaksi ristiä jo taululla.

Simo Arkko

Manse PP rakentaa palottoman ajon

Manse PP saa pesät täyteen. Henri Puputti kotiuttamaan. Lyönti jää linjaan Jasperi Luoma polttaa Simo Vainikaisen kotipesään. Juha Puhtimäki lyömään.

Janne Kivipelto saa taktisella väärällä Puhtimäen viimeisen lyönnin laittomaksi, joten kaksi ristiä taululla. Manse ottaa aikalisän.

KPL polttaa myös Juha Niemen saumalyönnistä Myllyniemen kotipesään.

Kaksi vuoroparia pelattu.

Simo Arkko

KPL:n toinen sisävuoro alkaa

Matti Saukon lyönti epäonnistuu, joten Manse PP tekee helpohkon palon toiselle pesälle Ville Pesusta.

KPL saa yhden palon ajolähtötilanteen upeilla varsilyönneillä. Ossi Meriläinen lyöntivuoroon. Meriläisen viimeinen lyönti kakkosrajaan on niukasti laiton. Toinen palo ja Juho Hacklin lyömään.

Joonas Eirola tekee helpohkon palon Arttu Ruuskasta, kun Hacklinin lyönti jää lyhyeksi.

Suosittelemme