Hyppää sisältöön

Turkuun uusia liikennevalvontakameroita

Kamerat otetaan käyttöön loppuvuoden aikana.

Fartkamera
Uusi liikennevalvontakamera Satakunnantiellä. Kuva: Arash Matin / Yle
Eino Kossila

Turkuun tulee kaksitoista uutta liikennevalvontakameraa.

Kamerat otetaan käyttöön loppuvuodesta Satakunnantiellä, Stålarminkadulla, Uudenmaantiellä, Kalevantiellä ja Littoistentiellä.

Liikennesuunnitteluinsinööri Eero Paavolan mukaan näille teille on yhteistä se, että jalankulkijan on tietä ylittäessään ylitettävä neljä ajokaistaa. Valvontakameroiden sijainnilla pyritään helpottamaan kadun ylitystä.

– Autoliikenteen ajonopeus määrää sen, miten jalankulkija asennoituu kadunylitykseen. Tarkkaileeko hän liikennettä vai käyttääkö suojatieoikeuttaan. Ajonopeus madaltaa kadun estevaikutelmaa, Paavola sanoo.

Uudet kapeat nopeusvalvontakamerat poikkeavat tekniikaltaan vanhoista harmaista kuutioista.

Vanhat kamerat mittasivat nopeuden asfaltin alle asennetun silmukan avulla. Uudet seuraavat ajoneuvon aikaa, nopeutta, etäisyyttä, suuntaa ja ajokaistaa koko ajan, kun kohde on tutkan näkökentässä.

Tolpan tutka voi mitata nopeutta jopa 150 metrin päästä, mutta ylinopeuden kamera mittaa noin 30 metrin päässä tolpasta. Ylinopeudesta kamera räpsäyttää kuvan ja lähettää sen poliisin liikenneturvakeskukseen.

Lisää aiheesta:

Poliisin uudet nopeuskamerat osoittivat heti tehonsa: nopeudet pienenivät ja onnettomuudet vähenivät

Suosittelemme sinulle