Hyppää sisältöön

Päijät-Sotea vaivannut tietoliikennekatkos on saatu korjattua – katkoksen syy ei ole vieläkään selvillä

Päijät-Soten tietojärjestelmät toimivat taas normaalisti. Jo keskiviikkona alkanut häiriö oli kestoltaan ja laajudeltaan poikkeuksellinen.

Tietokoneita ja datakaapeleita serverisalissa.
Tällä hetkellä ei ole tiedossa että katkos olisi aiheuttanut potilasturvallisuutta vaarantaneita ongelmia. Kuva: Jyrki Lyytikkä / Yle
Riitta Tapiomäki
Avaa Yle-sovelluksessa

Päijät-Soten mukaan useamman päivän ajan potilastietojärjestelmiä hidastanut häiriö on saatu korjattua.

Eniten ongelmia oli potilastietojärjestelmä Lifecaressa, mutta toimintahäiriöitä oli myös suun terveydenhuollon ja kotihoidon järjestelmissä sekä Päivystysapu-puhelinpalvelussa.

Yhtymäpalveluiden toimialajohtaja Jukka Santalan mukaan häiriöt on saatu korjattua, mutta itse juurisyytä etsitään yhä. Näin laaja ja kestoltaan pitkä häiriö on Santalan mukaan erittäin poikkeuksellinen.

Järjestelmät on nyt palautettu ja palvelu toimii normaalisti. Katkoksen syytä selvitetään yhä järjestelmätoimittajien kanssa.

Lisää Päijät-Hämeen uutisia Yle Areenassa: kuuntele, katsele ja lue mitä lähelläsi tapahtuu.

Suosittelemme sinulle