Pori Jazz -festivaaleille ei palkata uutta toimitusjohtajaa.
Tehtävän edellinen haltija Miika Ranne jätti paikkansa keväällä, eikä uutta toimitusjohtajaa nimetty, vaan rekrytointi piti aloittaa myöhemmin tänä vuonna. Nyt Pori Jazz 66 ry:n hallituksen puheenjohtaja Kristian Vainio kertoo, ettei uutta toimitusjohtajaa etsitä vaan hän itse hoitaa tehtävää.
– Hallituksen puheenjohtajana hoidin tehtävää jo kesällä. Päädyimme siihen, että toistaiseksi emme rekrytoi uutta henkilöä, vaan minä hoidan tehtävää toiminnanjohtajana ja hallituksen varapuheenjohtaja Tuomas Tyrsky vastaa hallituksen puheenjohtajuudesta, Vainio sanoo.
Kristian Vainio on aiemmin toiminut muun muassa Porin kaupungin elinkeinojohtajana. Hän jätti paikan vuonna 2017.
Valmistautumista vuoteen 2022
Koronaepidemia on vaikuttanut merkittävästi myös Pori Jazziin. Vuoden 2020 tapahtuma peruttiin, ja viime kesänä tapahtuma oli pienimuotoinen puistokonserttien sarja.
Kristian Vainio sanoo Pori Jazzin valmistautuvan järjestämään ensi kesänä täysimittaisen festivaalin.
Pori Jazzin edellinen toimitusjohtaja Miika Ranne siirtyi perjantaina Yleisradion palvelukseen. Hän aloittaa televisiossa esitettävän Puoli seitsemän -ohjelman vastaavana tuottajana.