Tampereella pop up -koronarokotusten suosio on viime päivinä ollut kasvussa. Pisteiltä on haettu myös ensimmäisiä koronarokotteita, mitä osastonhoitaja Kirsi Koivu Tampereen kaupungilta pitää hyvänä asiana.
Koivu uskoo, että yllättävän rokotusinnon taustalla on monia asioita. Esimerkiksi puhe sairaalahoitomäärien kasvusta ja rajoituksista voi vaikuttaa ihmisten ajatuksiin.
– Olisiko koronapassi yksi syy? Koivu pohtii.
Perjantaina rokotuspiste oli perustettu kauppakeskukseen Hervantaan.
Paikalla oli myös kakkosrokotusta hakeva Krista Hannula, joka on kotoisin Lohjalta. Hän tekee paljon töitä Tampereella, mikä on hankaloittanut ajan varaamista. Liikkuvalle ihmiselle pop up on Hannulan mielestä kätevä.
– Tämä madaltaa kynnystä ylipäätään. Mikä syy ikinä onkaan, ettei saa aikaa varattua rokotukseen, niin kyllä nämä helpottavat todella paljon.
Varsinkin nuoria halutaan tavoittaa
Ilman ajanvarausta toimivilla rokotuspisteillä yritetään madaltaa etenkin nuorten aikuisten kynnystä hakeutua rokotuksiin, mutta pisteet ovat avoimia kaikille.
Pop up -rokotukset alkoivat 7. syyskuuta Tampereella. Pisteitä on ollut esimerkiksi yliopistolla, jossa syntyi pitkiäkin jonoja rokotukseen. Syyskuun alun jälkeen erilaisilla väliaikaisilla rokotuspisteillä on annettu jo yli 2000 rokotetta.
Tulevana lauantaina Tampereella kiertävä rokotusbussi pannaan parkkiin Hakametsän jäähallille. Rokotukseen pääsee Ilves–Kalpa -pelin ensimmäisellä erätauolla. Bussi kiertää lähiviikkoina myös kauppojen parkkipaikoilla.
Mitä ajatuksia juttu herätti? Keskustelu on auki 23. lokakuuta kello 23.00 asti.