Suomen miesten koripallomaajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja Henrik Dettmann lopettaa maajoukkueessa. Asiasta kertoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.
63-vuotias päävalmentaja on toiminut Suomen koripallomaajoukkueen valmentajana yhteensä lähes 25 vuotta. Hän kertoo kypsytelleensä päätöstä jo neljän vuoden ajan.
– Haluan luoda jatkuvuutta. Se on syy, miksi olen tällaisen päätöksen tehnyt. Aloitin pohdinnan jo ennen kotikisoja vuonna 2017. Tiesin, että jossain kohtaa tämä pitää tehdä. Ei saa olla tulevaisuuden tukkona, Dettmann kertoo lehdelle.
Dettmannin seuraajakin on selvillä, sillä Susijengin päävalmentajan tehtävän ottaa vuosien ajan Susijengin apuvalmentaja toiminut Lassi Tuovi. 34-vuotias Tuovi valmentaa tällä hetkellä Ranskassa Strasbourgia.
Tuovi siirtyy valmentajaksi juuri ennen ensi vuoden EM-kisoja. Vielä viikon päästä MM-karsinnoissa Ruotsia ja Kroatiaa vastaan Dettmann kantaa päävastuun.
– Minulle on tärkeää jättää parempi perintö, kuin minkä aikanaan itse sain. EM-kisat on seuraavalle valmentajalle paras opin paikka. Ajattelen, että sitä kokemusta minun ei pidä ottaa häneltä pois, Dettmann perustelee ajankohtaa.
Suomen miesten koripallomaajoukkue on pelannut Dettmannin johdolla kymmenen viime vuoden aikana kaikissa EM-kisoissa ja kertaalleen vuoden 2014 MM-kisoissa.
Dettmann on valmentanut maajoukkueessa kahteen otteeseen. Hän valmensi Susijengiä ensin vuosina 1992–1997 ja uudelleen vuodesta 2004 lähtien. Välissä Dettmann valmensi kuusi vuotta Saksan maajoukkuetta ja saavutti joukkueen peräsimessä MM-pronssia vuonna 2002.
Lue myös:
Susijengi kohtaa MM-karsintalohkossa Kroatian, Ruotsin ja Slovenian