Uudenmaan käräjäoikeuksiin on lähetetty tänään perjantaina pommiuhkaus.
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeuden Espoon, Lohjan ja Raaseporin kansliat sekä Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden Vantaan kanslia evakuoitiin noin tunniksi puolenpäivän aikaan. Myös Helsingin käräjäoikeus tarkistettiin.
Poliisin mukaan kaikki kolme käräjäoikeutta saivat saman uhkausviestin. Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen mukaan viesti oli lyhyt, noin yhden virkkeen mittainen teksti. Viesti lähetettiin käräjäoikeuksiin noin kello 12 iltapäivällä.
Ainakin Itä-Uudenmaan poliisi käytti pommiuhkauksen tutkintaan poliisikoiria. Mitään pommiin viittaavaa ei löytynyt.
– Tietojeni mukaan uhkaviestin lähettäjän henkilöllisyydestä ei ole mitään tietoa. Sähköposti oli lähetetty tuntemattomasta osoitteesta, eikä siinä ollut viitteitä lähettäjän henkilöllisyydestä, kertoo Helsingin käräjäoikeuden laamanni Tuomas Nurmi.
Helsingin, Itä-Uudenmaan ja Länsi-Uudenmaan poliisilaitokset tutkivat uhkausta rikosnimikkeellä perätön vaarailmoitus.
Lue myös:
Nurmeslainen mies otettu kiinni kaupungintalolle tehdystä pommiuhkauksesta epäiltynä
Frankfurtin lentoasemalla evakuointi ja poliisioperaatio – Räjähteitä ei löytynyt, henkilöä etsitään