Hyppää sisältöön

Teslan toimitusjohtaja ja avaruusyrittäjä Elon Musk on Time-lehden vuoden henkilö

Muskin arvioidaan olevan maailman rikkain ihminen. Muskilla on Twitterissä huomattavat 66 miljoonaa seuraajaa. Tviitti Sanna Marinista nousi Suomessa otsikoihin.

Teslan toimitusjohtaja Elon Musk.
Musk on Time-lehden mukaan sanonut olevansa maailman rikkain henkilö, mikäli eri maiden hallitsijoita ei lasketa mukaan. Kuva: AOP
Anu Kerttula
Avaa Yle-sovelluksessa

Time-lehti on nimennyt Elon Muskin vuoden henkilöksi.

Musk tunnetaan sähköautoja ja muun muassa aurinkopaneeleita valmistavan Tesla-yhtiön perustajana sekä avaruusmatkailun yrittäjänä.

Etelä-Afrikassa syntynyttä 50-vuotiasta Muskia on kuvailtu maailman rikkaimmaksi ihmiseksi.

Musk itse on kommentoinut Time-lehden mukaan, että näin on, mikäli eri maiden hallitsijoita ei lasketa mukaan.

Musk lisää ironisesti lehdelle uskovansa, että esimerkiksi Venäjän presidentti Vladimir Putin on todennäköisesti häntä rikkaampi.

– En voi valloittaa maita ja sen sellaista, Musk sanoo Time-lehden mukaan.

Ahkera tviittaja huomioi Suomen pääministerin viikonloppuna

Musk on viime vuosina esiintynyt jatkuvasti etenkin amerikkalaisessa kulttuurissa. Hän on kerännyt 66 miljoonaa Twitter-seuraajaa.

Musk tunnetaan ahkerasta tviittaamisesta. Hänen kirjoituksensa ovat toisinaan aiheuttaneet suuria muutoksia esimerkiksi Muskin johtaman Teslan osakekurssiin.

Esimerkiksi sunnuntaina Musk julkaisi tviitin, jossa vitsaillaan Marinin viime viikon yökerhokohusta.

Time-lehti nimesi vuoden henkilön ensimmäisen kerran vuonna 1927. Viime vuonna vuoden henkilöiksi valittiin Yhdysvaltojen presidentti Joe Biden ja varapresidentti Kamala Harris.

Mitä mieltä olet Time-lehden valinnasta? Voit keskustella aiheesta tiistaihin 13.12. kello 23:een asti.

Lue myös:

Time-lehden vuoden henkilöiksi Joe Biden ja Kamala Harris(2020)

Greta Thunberg on Time-lehden vuoden henkilö(2019)

Suosittelemme sinulle