Time-lehti on nimennyt Elon Muskin vuoden henkilöksi.
Musk tunnetaan sähköautoja ja muun muassa aurinkopaneeleita valmistavan Tesla-yhtiön perustajana sekä avaruusmatkailun yrittäjänä.
Etelä-Afrikassa syntynyttä 50-vuotiasta Muskia on kuvailtu maailman rikkaimmaksi ihmiseksi.
Musk itse on kommentoinut Time-lehden mukaan, että näin on, mikäli eri maiden hallitsijoita ei lasketa mukaan.
Musk lisää ironisesti lehdelle uskovansa, että esimerkiksi Venäjän presidentti Vladimir Putin on todennäköisesti häntä rikkaampi.
– En voi valloittaa maita ja sen sellaista, Musk sanoo Time-lehden mukaan.
Ahkera tviittaja huomioi Suomen pääministerin viikonloppuna
Musk on viime vuosina esiintynyt jatkuvasti etenkin amerikkalaisessa kulttuurissa. Hän on kerännyt 66 miljoonaa Twitter-seuraajaa.
Musk tunnetaan ahkerasta tviittaamisesta. Hänen kirjoituksensa ovat toisinaan aiheuttaneet suuria muutoksia esimerkiksi Muskin johtaman Teslan osakekurssiin.
Esimerkiksi sunnuntaina Musk julkaisi tviitin, jossa vitsaillaan Marinin viime viikon yökerhokohusta.
Time-lehti nimesi vuoden henkilön ensimmäisen kerran vuonna 1927. Viime vuonna vuoden henkilöiksi valittiin Yhdysvaltojen presidentti Joe Biden ja varapresidentti Kamala Harris.
Mitä mieltä olet Time-lehden valinnasta? Voit keskustella aiheesta tiistaihin 13.12. kello 23:een asti.
Lue myös:
Time-lehden vuoden henkilöiksi Joe Biden ja Kamala Harris(2020)