Hyppää sisältöön

Lajien parhaat valittu – katso koko lista

Urheilutoimittajain Liitto on valinnut vuoden parhaat urheilijat vuodesta 1946 lähtien.

Lukas Hradecky valittiin vuoden parhaaksi jalkapalloilijaksi. Kuva: Getty Images

Urheilutoimittajain Liitto on valinnut jälleen vuoden parhaat urheilijat. Lajien parhaat urheilijat -valinnat teki Urheilutoimittajain Liiton nimeämä Vuoden urheilija -valiokunta.

Liitto on valinnut vuoden parhaat urheilijat vuodesta 1946 lähtien. Tänä vuonna lajinsa paras nimettiin 77 eri lajissa.

Lajien parhaat urheilijat 2021:

Aerobic: Nea Kivelä, Turun Urheiluliitto

Agility: Iida Vakkuri, Agilityklubi (Vantaa)

Alamäkiluistelu: Mirko Lahti

Alppilajit: Samu Torsti, Vasa Skidklubb

Amerikkalainen jalkapallo: Chris Mulumba, Hamilton Tiger-Cats (Kanada)

Ampumahiihto: Tero Seppälä, Haapajärven Kiilat

Ampumaurheilu: Eetu Kallioinen, Ala-Hämeen Ampujat (Loppi)

Autourheilu: Kalle Rovanperä

Beach volley: Riikka Lehtonen – Niina Ahtiainen

Biljardi: Robin Hull, AuraBiljardi (Turku)

Curling: Kalle Kiiskinen, Hyvinkään Curling

Darts: Marko Kantele, Samuli Blues (Asikkala)

E-urheilu: Erik Tammenpää

Freestyle: Olli Penttala, Freestyleseura Moebius (Pääkaupunkiseutu)

Frisbeegolf: Henna Blomroos, Rauman Frisbee

Futsal: Jukka Kytölä, Kampuksen Dynamo (Jyväskylä)

Golf: Matilda Castren, Linna Golf (Hämeenlinna)

Hiihtosuunnistus: Salla Koskela, Lounais-Hämeen Rasti (Forssa)

Ilmailu: Jouni Makkonen, Ultra Team Lahti

Jalkapallo: Lukas Hradecky, Bayer 04 Leverkusen (Saksa)

Jousiammunta: Antti Vikström, Oulaisten Sulka

Judo: Martti Puumalainen, Meido-Kan (Helsinki)

Jääkiekko: Aleksander Barkov, Florida Panthers (USA)

Jääpallo: Tuomas Määttä, SKA Neftjanik (Habarovsk, Venäjä)

Karate: Titta Keinänen, Euran Karateseura

Keilailu: Tomas Käyhkö, Mainarit (Varkaus)

Kiipeily: Anthony Gullsten, Kiipeilyurheilijat (Pääkaupunkiseutu)

Koripallo: Lauri Markkanen, Chicago Bulls (USA) / Cleveland Cavaliers (USA)

Kriketti: Mahesh Tambe, Empire Cricket Club (Helsinki)

Käsipallo: Ellen Voutilainen, Skuru IK (Nacka, Ruotsi)

Lentopallo: Lauri Kerminen, Dinamo Moskova (Venäjä)

Lumilautailu: Rene Rinnekangas

Maahockey: Nea Väisänen, Porvoo HC

Maastohiihto: Joni Mäki, Pohti Ski Team (Pyhäjärvi) – Ristomatti Hakola, Jämin Jänne

Melonta: Visa Rahkola, Tuusmelojat (Tuusula)

Miekkailu: Niko Vuorinen, Helsingin Miekkailijat

Moottorikelkkailu: Topi Posti, Kemijärven Moottorikerho

Moottoripyöräily: Lasse Kurvinen, Heinolan Moottorikerho

Moottoriveneily: Sami Reinikainen, Kotkan Pursiseura – Kotka Segelsällskap

Mäkihyppy: Antti Aalto, Kiteen Urheilijat

Nykyaikainen 5-ottelu: Laura Salminen, Helsingin Nykyaikaiset 5-ottelijat

Nyrkkeily: Mira Potkonen, Tampereen Voimailuseura

Paini: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera

Painonnosto: Saara Retulainen, Turun Atleettiklubi

Pesäpallo: Tuomas Jussila, Manse PP (Tampere)

Pikaluistelu: Samuli Suomalainen, Helsingin Luistinkiitäjät

Potkunyrkkeily: Essi Honkonen, Jyväskylän Jigotai Kickboxing

Purjehdus: Tuula Tenkanen, Esbo Segelförening (Espoo)

Pyöräily: Jaakko Hänninen, AG2R Citroën (Ranska) ja TWD-Länken (Lahti)

Pyöräsuunnistus: Samuel Pökälä, Asikkalan Raikas

Pöytätennis: Benedek Oláh, Seinäjoen Sisu ja Jura Morez (Ranska)

Ratsastus: Henri Ruoste, Turun Seudun Ratsastajat

Raviurheilu: Santtu Raitala

Ringette: Anne Pohjola, Lapinlahden Luistin -89

Rugby: Heidi Hennessy, Helsinki RC ja Loughborough Lightning (Englanti)

Rullalautailu: Lizzie Armanto

Salibandy: Veera Kauppi, Team Thorengruppen SK (Uumaja, Ruotsi)

Soutu: EevaKarppinen, Nesteen Soutajat (Naantali ja Porvoo)

Squash: Emilia Soini, Espoo Squash Rackets Club

Sulkapallo: Kalle Koljonen, Tapion Sulka (Espoo)

Suunnistus: Miika Kirmula, Kalevan Rasti (Joensuu)

Taekwondo: Johanna Nukari, Espoo Hwarang Team

Taitoluistelu: Juulia Turkkila – Matthias Versluis, Helsingin Luistelijat

Tanssiurheilu: Johannes Hattunen

Tennis: Emil Ruusuvuori, HVS-Tennis (Helsinki)

Thainyrkkeily: Tessa Kakkonen, Lahti Thaiboxing Club

Tikkaurheilu: Jasmin Suomalainen, Ilmajoen Tikkakerho

Triathlon: Henrik Goesch, Turun Urheiluliitto

Uimahypyt: Juho Junttila, Uimahyppyseura Tiirat (Helsinki)

Uinti: Matti Mattsson, Porin Uimaseura

Valjakkourheilu: Pekka Niemi, Sisä-Suomen Valjakkourheilijat (Tammela ja Loimaa)

Vapaaottelu: Jesse Urholin, Porin Kamppailu-urheilukeskus

Vesipallo: Niklas Koskela, Cetus (Espoo)

Voimanosto: Tuomas Hautala, Lapuan Ponnistus

Voimistelu: Emil Soravuo, Espoon Telinetaiturit

Yhdistetty hiihto: Ilkka Herola, Puijon Hiihtoseura (Kuopio)

Yleisurheilu: Toni Piispanen, Espoon Tapiot

Koronapandemian takia tilapäisesti kuihtuneen kilpailutoiminnan vuoksi lajin parasta urheilijaa ei valittu rullakiekossa.

Seuraavan kerran Urheilutoimittajain Liiton valinnoista kerrotaan Urheilugaalassa 13.1., jolloin Vuoden urheilija -äänestystulokset julkistetaan.

Lue myös:

Vuoden sykähdyttävin urheiluhetki -äänestys huipentuu – viimeinen mahdollisuus äänestää suosikkiasi

Suosittelemme sinulle