Pohjanmaalla Laihialla on menehtynyt koronatartunnan saanut alakouluikäinen lapsi. Asian vahvistaa Laihian kunnan vt. sivistysjohtaja Markku Laukkonen.
Kuolemantapauksesta on kerrottu Wilma-viestillä koulun oppilaille ja oppilaiden vanhemmille.
Sairaalahoidossa ollut lapsi menehtyi viime viikonloppuna. Lapsen virallinen kuolinsyy ei ole tiedossa, mutta Laukkonen kertoo, että hänellä on ollut koronatartunta.
Laukkosen mukaan lapsi kuului koronataudin riskiryhmään.
– Surullinen tapaus, joka on järkyttänyt syvästi, toteaa Laukkonen.
Asiasta kertoi ensimmäisenä Ilkka-Pohjalainen (siirryt toiseen palveluun).
Terveysviranomaiset eivät vahvista koronakuolemaa
Pohjanmaan hyvinvointialueen kuntayhtymän johtajaylilääkäri Peter Nieminen sanoo, että lasta ei ole hoidettu Vaasan keskussairaalassa.
Vaasan sairaanhoitopiiri kuuluu Turun yliopistollisen keskussairaalan erva-alueeseen. Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin johtajaylilääkäri Mikko Pietilä ei vahvista eikä kiistä kuolemantapausta.
Sekä Nieminen että Pietilä toteavat, että terveysviranomaiset eivät voi kommentoida asiaa vaarantamatta potilaan yksityisyyden suojaa.
Pietilä kuitenkin pitää kunnan sivistystoimea relevanttina tietolähteenä.
– En näe, että heillä olisi syytä antaa asiasta väärää tietoa.
Loppuvuoden aikana myös lasten ja nuorten koronatartunnat ovat lisääntyneet.
Laihian tapaus on tiettävästi ensimmäinen koronaan liittyvä lapsen kuolema Suomessa.