Hyppää sisältöön

Kolmannes lähihoitajista eläköityy Satakunnassa lähimmän kymmenen vuoden aikana

Lähihoitajat on Kevan eläköitymisennusteessa suurin ryhmä Satakunnassa seuraavan kymmenen vuoden aikana.

Suojavarusteisiin pukeutunut lähihoitaja Janina Kinnunen keskustelee koronapotilaan kanssa.
Iso osa lähihoitajista ja sairaanhoitajista jää eläkkeelle Satakunnassa seuraavan kymmenen vuoden aikana. Kuvituskuva. Kuva: Henrietta Hassinen / Yle
Tapio Pukkila

Satakunnassa kunta-alan henkilöstöstä jää eläkkeelle reilu kolmannes seuraavien kymmenen vuoden aikana. Tämä ilmenee työeläkevakuuttaja Kevan vuosittaisesta eläköitymisennusteesta.

Koko maata verrattaessa kunta-alan eläköityminen on Satakunnassa maan keskitasoa. Voimakkainta eläköityminen on Pohjois- ja Itä-Suomessa, pienintä Uudellamaalla ja Pohjanmaalla.

Suurimmista ammattiryhmistä Satakunnassa eläköityy lähihoitajista 33 prosenttia, peruskoulun yläluokkien ja lukion opettajista 30 prosenttia ja sairaanhoitajista 25 prosenttia seuraavien kymmenen vuoden kuluessa.

Kuuntele tästä uusimmat Ylen radiouutiset Satakunnasta.

Lue täältä uusimmat Yle Uutiset Satakunnasta.

Suosittelemme sinulle