Hyppää sisältöön
Valtteri Bottas oli kuudes aika-ajoissa.
Valtteri Bottas selvitti, miksi lähtö ei onnistunut. Kuva: IMAGO/Every Second Media/ All Over Press

Bottas kertoi, miksi lähtö oli huono, iloitsi pisteistä | Red Bullin pomo: autoissa oli sama häiriö | Yle seurasi F1-kauden avauskisaa

F1-kauden ensimmäinen osakilpailu ajettiin Bahrainissa. Yle seurasi viikonlopun tapahtumia tässä artikkelissa.

Simo Arkko
Micke Suopuro

Lopputulokset

1. Charles Leclerc Ferrari 2. Carlos Sainz Jr. Ferrari +5,598 3. Lewis Hamilton Mercedes +9,675 4. George Russell Mercedes +11,211 5. Kevin Magnussen Haas +14,754 6. Valtteri Bottas Alfa Romeo +16,119 7. Esteban Ocon BWT Alpine +19,423 8. Yuki Tsunoda AlphaTauri +20,386 9. Fernando Alonso BWT Alpine +22,390 10. Guanyu Zhou Alfa Romeo +23,064

11. Mick Schumacher Haas +32,574 12. Lance Stroll Aston Martin +45,873 13. Alexander Albon Williams +53,932 14. Daniel Ricciardo McLaren +54,975 15. Lando Norris McLaren +56,335 16. Nicholas Latifi Williams +1.01,795 17. Nico Hulkenberg Aston Martin +1.03,829

Max Verstappen Red Bull kesk. Pierre Gasly AlphaTauri kesk. Sergio Perez Red Bull kesk.

Katso grafiikasta, miten kärkikolmikko ja Bottas onnistuivat varikkopysähdyksissä

Micke Suopuro

Seuranta hiljenee – kertaa kauden avauskisan kaikki vaiheet

Kiitoksia seurasta! F1-seuranta hiljenee tältä illalta – huikean dramaattisen kisan vaiheet voit kerrata tästä tai seurantaa alaspäin rullailemalla.

Charles Leclerc ja Carlos Sainz juhlivat kaksoisvoittoa.
Ferrarin suuret sankarit: Charles Leclerc ja Carlos Sainz palauttivat Maranellon punaiset takaisin huipulle. Kuva: Getty Images
Micke Suopuro

Red Bullin tallipäällikkö: Sama häiriö molemmissa autoissa

– Syy on todennäköisesti sama molemmissa autoissa. Häiriö oli mahdollisesti polttoainejärjestelmässä, mutta emme ole vielä paikantaneet sitä, Red Bullin tallipäällikkö Christian Horner kertoi Viaplayn haastattelussa.

– Ferrarit olivat liian nopeita meille, mutta kausi on pitkä. Perustamme on hyvä. Helpompaa on parantaa luotettavuutta nopealla autolla, Horner jatkoi.

Sergio Perezin auto hyytyi radalle Bahrainissa.
Sergio Perez joutui keskeyttämään keskelle rataa. Kuva: Getty Images
Micke Suopuro

Red Bull kertoi mahdollisen syyn tallin autojen keskeytyksiin

Red Bullin talli kertoo Twitterissä, että talli epäilee molempien autojen kärsineen ongelmasta polttoaineensuihkutuksessa.

Micke Suopuro

Haasin Kevin Magnussen iloitsi viidennestä sijasta

– On upeaa olla takaisin. Kiitos tallille ja tallipäällikölle. He ovat uhranneet edelliskaudet tätä vuotta varten. Toivottavasti pidämme tasomme. Tämä oli upea viikonloppu, tanskalainen kommentoi Viaplayn lähetyksessä.

Simo Arkko

Valtteri Bottas kommentoi Viaplaylle lähtöään: "Lähtee todella herkästi sutimaan"

– Lähtö oli tänään ongelma. Testeissä ja harjoituksissa se on ollut välillä ok ja välillä todella huono. Tänään se oli huono. Lähtee todella herkästi sutimaan. Meillä on kytkimen kanssa pieni ongelma, että se tärisee ihmeellisesti. Se tapahtui taas tänään, Bottas kommentoi Viaplaylle.

Bottaksen mukaan lähdön jälkeen kisa ja strategia oli hyvä. Autossa myös riitti vauhtia.

– Vauhti oli hyvää. Mielestäni tiiminä kumpikin auto kymmenen parhaan joukossa on hyvä alku. Vielä on pitkä kausi jäljellä. Minä ja tiimi pystymme parantamaan vielä paljon.

Simo Arkko

Näin Leclerc tuuletti voittoaan

Simo Arkko

Jännittäviä kilpailuja luvassa

Uudet sääntömuutokset näyttivät kyllä heti voimansa. Kilpailussa nähtiin paljon ohituksia, ja viime vuosien jumbotallit ovat nousseet mukaan kamppailuun.

Yllättävää, että McLaren on pudonnut näin paljon. Daniel Ricciardo oli 14:s ja Lando Norris 15:s.

Simo Arkko

Leclerc kommentoi voittoaan

– Olen niin onnellinen. Kaksi viime vuotta ovat olleet vaikeita ja tiesimme, että tämä on meille mahdollisuus. Kaverit ovat tehneet loistavaa työtä tämän auton kanssa. Emme olisi voineet toivoa parempaa. On uskomatonta olla jälleen kärjessä, Charles Leclerc kommentoi ratahaastattelussa.

– Ensinnäkin onnittelut Charlesille ja Ferrarille, Ferrari on palannut. En aio valehdella, minulle tämä on ollut hankala viikonloppu. Minulla on kotiläksyjä tehtävänä seuraavien päivien aikana, Carlos Sainz kommentoi ja viittasi uuden auton ajamiseen.

– Ensiksi suuresti onnea Ferrarille. On ilo nähdä heidän pärjäävän jälleen hyvin. Tämä oli vaikea kilpailu. Me olimme ongelmissa harjoituksista lähtien, mutta teimme parhaamme, Lewis Hamilton kommentoi.

Suosittelemme