Hyppää sisältöön

Tulli pani 21 huvijahtia luovutuskieltoon Suomessa – epäillään oligarkkien omistamiksi

Tulli selvittää, kuuluvatko kyseiset huvijahdit EU:n pakotelistalla oleville henkilöille tai heidän yhtiöilleen. Jos omistus varmistuu, veneet siirtyvät ulosottolaitoksen jäädytettäviksi.

Tullin logo auton kyljessä
Yksi huvijahti Suomessa on jo ulosottolaitoksen jäädytyksessä, Tulli kertoo. Kuvituskuva. Kuva: Pyry Sarkiola / Yle
Tittamari Rinne

Suomen Tulli on pannut 21 huvijahtia luovutuskieltoon Suomessa. Kyseisten huvijahtien epäillään EU:n pakotteiden kohteina oleville henkilöille, kuten oligarkeille.

Ylelle tiedon vahvistaa Tullin valvontaosaston päällikkö Sami Rakshit.

Asiasta kertoi maanantaina ensimmäisenä Helsingin Sanomat (siirryt toiseen palveluun).

Rakshitin mukaan Tulli selvittää nyt tarkemmin, kuuluvatko kyseiset huvijahdit EU:n pakotelistalla oleville henkilöille tai heidän yhtiöilleen. Jos omistus varmistuu, siirtyvät veneet ulosottolaitoksen jäädytettäväksi.

Yksi huvijahti Suomessa on jo ulosottolaitoksen jäädytyksessä, Tulli kertoo.

Lue myös:

Yle seuraa Ukrainan tapahtumia

Onko tämä Venäjän ex-presidentin miljoonajahti? Moskovaan rekisteröity alus talvehtii Suomessa: "Se ei ole tullut tänne yllättäen tai salaa"

Suosittelemme sinulle