Nesteen uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty Matti Lehmus, yhtiö kertoo tiedotteessaan. Lehmus seuraa tehtävässä Peter Vanackeria, joka ilmoitti erostaan joulukuussa. Vanacker jättää työnsä huhtikuun lopussa.
47-vuotias Matti Lehmus on työskennellyt Nesteessä useissa eri johtotehtävissä sekä öljytuoteliiketoiminnassa että uusiutuvissa tuotteissa vuodesta 1998 alkaen. Tällä hetkellä työskentelee Renewables Platform -liiketoimintajohtajana. Nesteen johtoryhmään Lehmus on kuulunut vuodesta 2009.
Hän on koulutukseltaan kemiantekniikan diplomi-insinööri sekä liiketoiminnan johtamisen eMBA.
– Matti Lehmuksella on oikea kokemus ja asiantuntemus jatkaa Nesteen hyväksi todetun kasvustrategian – tulla uusiutuvien ja kiertotalousratkaisujen globaaliksi johtajaksi – toteuttamista. Hänen vahvat näyttönsä suurista investointiprojekteista ja yrityskaupoista sekä vankat johtajuus- ja vuorovaikutustaitonsa ovat erinomainen yhdistelmä Nesteen menestymisen varmistamiseksi jatkossakin, sanoo Nesteen hallituksen puheenjohtaja Matti Kähkönen yhtiön tiedotteessa.
Lue lisää: