Hoitoalan lakon vuoksi Oulun yliopistollisessa sairaalassa ei tänään maanantaina voida antaa kaikkia aiemmin aikataulutettuja syöpähoitoja.
Suojelutyön määrä ei riitä vielä kaikkien syöpähoitojen toteuttamiseen, sanoo vs. johtajaylilääkäri Terhi Nevala tiedotteessa. Perjantaina tilanteen arvioitiin olevan parempi.
Tiistaista alkaen syöpähoitojen ja muun kiireellisen hoidon määrää pyritään kuitenkin lisäämään, kertoo puolestaan sanomalehti Kaleva (siirryt toiseen palveluun). Sunnuntain neuvottelut työnantajan ja työntekijäjärjestöjen Tehyn ja Superin kanssa sujuivat lehdelle kommentoineen Nevalan mukaan varsin hyvin.
Perjantaina alkanut hoitoalan lakko on aiheuttanut OYSissa muutoksia syövän lääke- ja sädehoitoihin sekä syöpäleikkauksiin, eli edelleen myös kiireelliseen hoitoon. Vaikutuksia on ollut lisäksi muun muassa psykiatriseen osastohoitoon, johon tosin lauantaina saatiin lisätyövoimaa. Kiireetöntä hoitoa on ylipäätään supistettu.
Työntekijäjärjestöt ovat viikonloppuna arvostelleet työnantajaosapuolen ulostuloa julkisuudessa.
Tehyn ja Superin mukaan suojelutyötä on annettu lakkoilmoituksen mukaisesti ja riittävästi, ja liitot näkevät työnantajan varautuneen tilanteeseen huonosti.
Lisää Pohjois-Pohjanmaan uutisia Yle Areenassa. Kuuntele, katsele ja lue mitä lähelläsi tapahtuu.