Nurmijärveläisen Rauno Raution tontti rajautuu jylhään näkymään: maasta kohoaa kymmeniä metrejä korkea kallioseinä.
Näkymättömissä kallion laella on Raution omakotitalo.
– Kallio on 200 metriä pitkä ja 100 metriä leveä, hän sanoo ja viittoilee ympärilleen.
Tähän kallioon Rautio haluaa louhia väestönsuojan tuhansille kuntalaisille. Asiasta on aiemmin kertonut Nurmijärven Uutiset (siirryt toiseen palveluun).
Ajatus syntyi jo kymmenisen vuotta sitten, mutta nyt asia on saanut uutta pontta Venäjän hyökättyä Ukrainaan.
– Ajattelin, että se tarvitaan tässä kylässä muutenkin, vaikkei olisi minkäänlaista kahinaa tulossa. Mutta kuitenkin on olettamus, että joku voi hyökätä tänne, ja siksi se on tarpeellinen.
Omakotiasujat haluavat kuulla, minne suojautua
Rautio ei ole huolineen yksin.
Omakotiliittoon on tullut joitain huolestuneita yhteydenottoja pientaloasukkailta, kertoo toiminnanjohtaja Marju Silander.
Niiden perusteella ei kuitenkaan ole nähtävissä, että omakotiasukkaat olisivat ryhtyneet rakentamaan itselleen väestönsuojia.
Sen sijaan asukkaat ovat toivoneet, että heidän huolensa yleisten suojien puuttumisesta haja-asutusalueilla kuultaisiin kunnissa – ja että he saisivat itselleen tärkeän tiedon, miten suojautuminen tositilanteessa on järjestetty.
– Se, että on valinnut omakotitalon kerrostaloasumisen sijaan, ei saisi asettaa asukkaita eriarvoiseen asemaan mahdollisessa suojautumistarpeessa, Silander sanoo.
Yleisiä väestönsuojia ei ole monessakaan maakunnassa, eikä niitä löydy edes kaikista suurimmista kaupungeistakaan.
Valtaosa väestönsuojista Suomessa on yksityisiä, talokohtaisia teräsbetonisuojia, jotka on rakennettu asuin- ja liikekiinteistöjen yhteyteen.
Pelastuslaki velvoittaa väestönsuojan rakentamiseen, jos rakennuksen kerrosala on vähintään 1 200 neliömetriä ja siellä asutaan tai työskennellään pysyvästi.
"Kunta ei ole huutanut hurraa"
Rauno Rautio olisi valmis aloittamaan kalliosuojansa louhintatyöt vaikka heti.
Toistaiseksi uupuu vielä rakennuslupa, samoin kuin lupa 20 metriä pitkään tieosuuteen luolan suuaukolle.
– Kunta ei ole huutanut hurraa. Kuitenkin uskon, että kunta käsittää tämän jutun ja antaa liittymäluvan.
Yle ei tavoittanut ketään Nurmijärven kunnasta kommentoimaan Raution suunnitelmaa.
Rautio on vaitonainen siitä, kuinka hän aikoo rahoittaa omien sanojensa mukaan miljoonamittaluokan rakennustyöt.
– Se on osittain salaisuus. Kivimassan myynnistä saa osan. Kivet ovat arvostettua kamaa ja menevät kyllä kaupaksi.
Hän kertoo, että Nurmijärven Klaukkalassa sijaitseva kallioluola voisi toimia autotallina tai teollisuuden käytössä.
Kalliossa on jo nyt kaksi porakaivoa, joten luolaan tulisi käyttövesi.
Rautio arvelee, että jos lupa kunnasta heltiää, louhos olisi valmis kahdeksassa kuukaudessa.
Jos väestönsuojalle tulisi tarvetta, ketkä olisivat tervetulleita kallioluolaan?
– Kaikki ne ihmiset, jotka kerkeävät sinne juosta.
Väestönsuoja toisi turvaa jopa kolmelletuhannelle ihmiselle, Rautio laskeskelee.
Yksinkertaisimmillaan tilapäissuoja on kuoppa maassa
Yksityishenkilö saa halutessaan rakentaa oman väestönsuojan.
Se on sallittua ja jopa suotavaa, sanoo pelastusylitarkastaja Jarkko Häyrinen sisäministeriön pelastusosastolta.
– Siihen täytyy tietysti hakea rakennusvalvonnasta rakennuslupa.
Suojan kuntoa valvoo pelastusviranomainen palotarkastusten yhteydessä.
Tilapäisen väestönsuojan saa itselleen vaikka omakotitalon kellarista, Häyrinen lisää.
– Jos kellarissa on tukevat seinät, voidaan sitä vahvistaa esimerkiksi tukemalla parruilla välipohjaa ja lisäämällä hiekkasäkkejä tukemaan seiniä.
Häyrisen mukaan taajamissa viranomaiset saattavat tosipaikan tullen jopa kaivaa tilapäisiä väestönsuojia maahan.
– Kaivetaan yksinkertaisesti maahan kuoppa, ja siihen sitten tehdään seinät, katto ja maavalli päälle.
Hän muistuttaa, että viranomaisilla on useita keinoja väestön suojaamiseen.
Väestöä voidaan esimerkiksi evakuoida turvallisemmalle paikalle. Alueen väestönsuojia voidaan myös käyttää joustavammin siten, että niihin otetaan ihmisiä, jotka eivät muutoin kuulu kyseiseen kiinteistöön.
– Toistaiseksi ei kannata ryhtyä toimenpiteisiin. Jos tilapäissuojia tarvitaan, niin kyllä viranomaiset opastavat, Häyrinen summaa.
Voit keskustella aiheesta tiistaihin 26. huhtikuuta kello 23:een asti.
Lue seuraavaksi: