TALLINNA Baltian ja Pohjoismaiden mittakaavassa poikkeuksellisen suuri kokaiinierä jäi Viron tullin haaviin maaliskuun 21. päivänä. Huumeet olivat kylmäkonteissa, joiden lastina oli ecuadorilaisia banaaneja.
Viron tulli sai vinkin huumeista Suomen tullilta ja Hollannin poliisilta.
Kontteja kuljettanut Milan Express -alus saapui Muugan satamaan Rotterdamista poikettuaan matkalla Southamptonissa ja Kotkassa.
Suurin osa kylmäkonteista oli menossa Venäjälle. Kokaiinin määränpää ei kuitenkaan ole vielä tiedossa.
3,5 tonnin huumelasti on liian iso ollakseen tarkoitettu Viron markkinoille, sanoo Viron valtakunnansyyttäjä Raigo Aas vero- ja tulliviraston tiedotteessa (siirryt toiseen palveluun).
– Alustavien tutkimusten perusteella se näyttää olevan huume-erä, joka on jäänyt rikollisilta hakematta jossakin Euroopan suursatamista, toteaa Aas.
Viron tulli uskoo kokaiinilastin arvon olevan katukaupassa noin puoli miljardia euroa.
Lue myös:
Kroatian poliisin haaviin jäi yli 200 kiloa heroiinia – lasti oli piilotettu rahtilaivan pohjaan