Osa artikkelin sisällöstä ei ole välttämättä saavutettavissa esimerkiksi ruudunlukuohjelmalla.
Alfa Romeon suomalaiskuljettaja Valtteri Bottas oli seitsemäs Miamin F1-osakilpailussa. Bottas oli pitkään kiinni viidennessä sijassa, kunnes Lando Norrisin ja Pierre Gaslyn kolari toi turva-auton radalle. Takaa tulleet Mercedeksen Lewis Hamilton ja George Russell pääsivät Bottaksen kantaan.
50. kierroksella eli seitsemän kierrosta ennen loppua Bottas teki virheen ja ajoi mutkan leveäksi. Bottas kolhaisi myös rataseinää, mutta pystyi jatkamaan kisaa. Suomalainen putosi tilanteessa viidenneltä sijalta seitsemänneksi. Hamilton ja Russell tulivat ohi.
Bottas aloitti vielä kilpailun vahvasti ja onnistui lähdössä viidennestä ruudusta. Edellä olivat vain kahden kärkitiimin Red Bullin ja Ferrarin kuljettajat.
– Yksi jarrutus meni ihan pikkaisen pitkäksi. Kun täällä poistuu linjalta, on tosi huono pito. Auto aliohjaa vaan. Ei oikein pystynyt tekemään mitään. Sitten auto osui seinään, Bottas kuvaili Viaplaylle.
Radan pinnoite on ollut suuri puheenaihe Miamin uutuuskisassa. Sitä oli myös yritetty korjata kilpailuviikonlopun aikana.
– Piti vain yrittää pysyä linjalla. Justiinsa väärään aikaan vähän lipsahti. Sellaista se on. Kuitenkin ihan hyviä pisteitä, Bottas pohdiskeli.
Suomalainen oli kuitenkin iloinen vahvasta ja hyvästä autostaan. Bottas on ollut nyt viidestä kisasta neljässä pisteillä ja jopa myös kahdeksan parhaan joukossa.
– Oli aika rankka kisa. Lämpö teki kisasta haastavan. Autossa oli korkeampi lämpötila kuin kropassa. Väkisin alkaa lämpeämäään. Onneksi juomasysteemit toimivat, Bottas totesi.
16. sijalta startannut George Russell ylsi Mercedeksellä viidenneksi, kun hän tuli vielä lopussa Hamiltonin ohi. Russell kuului turva-autosta hyötyneisiin, kun britti ehti käydä varikolla vaihtamassa tuoreet renkaat. Bottas myönsi miettineensä, kuinka nuori britti tulee takaa kovaa. Russell tunsi sympatiaa Bottaksen puolesta, kun suomalainen ajautui pois radalta.
– Se oli erittäin harmillista hänelle. Tämän radan asfaltti on kauhea. Kun yksi rengas menee leveäksi, liukuu ulos radalta. Se on huono juttu kisaamisen kannalta. Tämä on myös vähän turvallisuushuoli. Kun tulee varikolle, liukuu pois radalta. Jotain tälle pitää tehdä, Russell tylytti Viaplaylla.
Verstappenin näytös: "Uskomaton gp!"
Kilpailussa voiton otti näytöstyyliin Red Bullin Max Verstappen. Hollantilainen starttasi Ferrari-kuljettajien takaa kolmannesta ruudusta, mutta ohitti heti Carlos Sainzin.
Yhdeksännellä kierroksella Verstappen pyyhälsi ohi rengasongelmista kärsineestä Charles Leclercista.
Verstappen piti ykkössijansa ruutulipulle saakka, vaikka Leclercin vauhti paranikin loppua kohden. Turva-auton myötä toinen Red Bull -kuljettaja Sergio Perez pääsi hakemaan tuoreet renkaat, kun taas kärkikolmikko ei ehtinyt varikolle. Perez ei kuitenkaan päässyt Sainzista ohi, vaikka kävikin pariin kertaan lähellä.
Verstappen näytti ratahaastattelussa, että oli antanut kaikkensa kisassa.
– Oli todella uskomaton gp, erittäin fyysinen. Olen todella onnellinen voitosta täällä Miamissa. Todella uskomaton sunnuntai meille, Verstappen hehkutti ratahaastattelussa.
Verstappen sai myös lisäpisteen kisan nopeimmasta kierroksesta.
– Keskikovilla renkailla meillä oli alussa vaikeuksia. Kovilla renkailla olimme kilpailukykyisiä. Red Bullilla oli etu tänään. Onnittelut heille, Leclerc totesi.
– Meidän täytyy jatkaa töitä. Toivottavasti pystymme ottamaan askeleen eteenpäin seuraavaan kisaan. Mestaruustaistosta tulee tiukka.
Carlos Sainz ei päässyt kisaamaan ilman kipuja perjantain harjoitusten tällin jäljiltä.
– Minulla oli niskakipua vielä, mutta se piti hallita. Pystyimme pitämään palkintokorokesijoituksen. Se oli kohtuullinen sijoitus.
Sainz myönsi ongelmat auton ajettavuuden, renkaiden ja kuumuuden kanssa Miamissa.
– Ei ollut helppo kisa. Loppujen lopuksi saimme sen, mitä ansaitsimme.
MM-SARJAN TILANNE 08.05. (5/22)
1. Charles Leclerc MON Ferrari 104
2. Max Verstappen NED Red Bull 85
3. Sergio Perez MEX Red Bull 66
4. George Russell GBR Mercedes 59
5. Carlos Sainz ESP Ferrari 53
6. Lewis Hamilton GBR Mercedes 36
7. Lando Norris GBR McLaren 35
8. Valtteri Bottas FIN Alfa Romeo 30
9. Esteban Ocon FRA Alpine 24
10. Kevin Magnussen DEN Haas 15
11. Daniel Ricciardo AUS McLaren 11
12. Yuki Tsunoda JPN AlphaTauri 10
TIIMIPISTEET:
1. Ferrari 157
2. Red Bull 151
3. Mercedes 95
4. McLaren 46
5. Alfa Romeo 31
6. Alpine 28
F1-kausi jatkuu kahden viikon päästä Barcelonassa.
Lue lisää: