Hyppää sisältöön

The Rasmus jännitti viisufinaalipaikan julkistamista: "Hetkellisesti mureni itseluottamus"

The Rasmus selvitti tiensä Euroviisujen finaaliin torstaina Torinossa käydyssä toisessa semifinaalissa.

The Rasmus esiintyi rennosti Euroviisujen semifinaalissa
Ville Vedenpää
Avaa Yle-sovelluksessa

The Rasmus jännitti, kun jatkoon päässeitä maita alettiin julkistaa Euroviisujen toisessa semifinaalissa. Bändi oli analysoinut ennakkoon, mitkä maat mahdollisesti selvittäisivät tiensä finaaliin, mutta ensimmäisten joukossa oli jo yllätyksiä.

– Hetkellisesti mureni itseluottamus, että me ollaan ajateltu ihan väärin, kertoo kitaristi Emppu Suhonen.

Bändi hämääntyi myös ympärillä pyörivistä kameroista, jotka välillä kävivät heidän kohdallaan, mutta yhtäkkiä kurvasivatkin muualle.

Lopulta Suomi mainittiin viidentenä, ja siitä repesi riemu.

– Ääni lähti saman tien, rumpali Aki Hakala kertoo.

Muut finaaliin etenevät maat ovat Belgia, Tšekki, Azerbaidžan, Puola, Viro, Australia, Ruotsi, Romania ja Serbia.

Laulaja Lauri Ylösen mielestä olisi ollut harmi jättää kisa kesken.

– Olen tosi pahoillani niille, jotka lähtivät himaan. Jotkut tulivat onnittelemaan ja ajattelin, että mitä sanon heille.

– Tässä tulee hienoja ystävyyssuhteita, vaikka tapaa lyhyestikin. Siellä on hienoja ihmisiä, jotka ovat tehneet hienoja biisejä ja laulavat kauniisti. Rupesin itkemään noiden puolesta, jotka eivät tulleet finaaliin, kertoo basisti Eero Heinonen.

Lauri Ylösellä humisi lavalla päässä

The Rasmus kertoo, että esiintyminen semifinaalissa tuntui rennolta. Bändi oli jännittänyt enemmän keskiviikkoillan esiintymistä, mikä menee ammattilaisraatien arvioitavaksi.

– Oli iloinen ja rento fiilis, sanovat Hakala ja Suhonen.

Ylönen myöntää, että hän jännitti enemmän varsinaista semifinaaliesitystä.

– Mulla oli niin paljon adrenaliinia, että mulla humisi päässä. Mä olin vähän ylikierroksilla. Ollaan viime kesäkuusta joka päivä työskennelty ja mietitty tätä ja kiivetty joitain tikapuita tähän hetkeen. Ehkä olisi parempi, ettei olisi ihan niin ladattu. Kun kuitenkin tiedetään, mitä osataan. Nyt pitää saada finaaliin sellainen rento olo, että voi surffata sillä aallolla.

Yhtye sai esiintymiseensä paljon energiaa Torinon viisuareenalla olleelta yleisöltä, sillä tyhjälle areenalle treenaaminen ei tuo samaa fiilistä.

– Kun astui siihen lavalle, ja ihmiset olivat, että nyt tämä alkaa ja he aplodeerasivat ja huusivat, niin siinä oli heti sellainen fiilis, että tämän tunteen olen kokenut aikaisemminkin, kertaa Heinonen.

– Kun Emppu veti skittasooloa ja yleisö kohahti, niin siitä tuli livefiilis, kertoo Ylönen.

Millä fiiliksillä The Rasmus lähtee lauantain euroviisufinaaliin?

– Mä haluaisin, että me lähdettäisiin sinne rennosti nauttien. Me osataan se, mitä me tehdään, kiteyttää Suhonen.

Lue myös:

Suomen The Rasmus pääsi Euroviisujen finaaliin – esiintyy lauantaina neljäntenä

Lordi innostui The Rasmuksen biisistä: "Se on tosi kova" – uskoo kuitenkin Ukrainan vievän Euroviisujen voiton

The Rasmus unohti tehdä Euroviisujen kotiläksyt, ja yhdet treenit päätyivät katastrofiin: "Nyt me tiedämme, mitä me teemme"

Video: The Rasmus ja Ukrainaa Euroviisuissa edustava yhtye musisoivat yhdessä torinolaispihalla – "vieläkin menee kylmät väreet"

Suosittelemme