Venäjä on tienannut 93 miljardia euroa fossiilisten polttoaineiden viennillä hyökkäyssotansa ensimmäisen sadan päivän aikana.
Asiaa on arvioinut Helsingissä toimiva tutkimusyksikkö CREA eli Centre for Research on Energy and Clean Air.
Venäjä on saanut ennätysmäärän tuloja energiaviennistä, arvioi Ylelle CREA:n johtava analyytikko Lauri Myllyvirta.
Myllynvirran mukaan Venäjä on käärinyt energialla huipputilin siitä huolimatta, että vienti on vähentynyt ja maa joutuu myymään esimerkiksi öljyä selvästi alle markkinahintojen. Taustalla vaikuttavat fossiilisten polttoaineiden korkeat maailmanmarkkinahinnat.
– Venäjän saamat tulot ovat nousseet viime vuoteen nähden noin 50 prosenttia korkeammiksi ja kokonaisuutena ne ovat olleet tänä vuonna korkeammat todennäköisesti kuin koskaan aikaisemmin, Myllyvirta sanoo.
Eniten tuloja, eli noin 46 miljardia euroa, Venäjä sai öljyn myynnistä. Seuraavaksi tulivat maakaasu, öljytuotteet, LNG eli nestemäinen maakaasu ja hiili.
Energiasta saamillaan tuloilla Venäjä rahoittaa hyökkäystään Ukrainaan.
Eurooppa yhä suurin ostaja, Intia ja Kiina nousussa
CREA:n mukaan Venäjän viemistä fossiilisista polttoaineista noin 61 prosenttia tuli Euroopan unioniin.
Myllyvirta kertoo, että heidän arvionsa mukaan viimeisen kuukauden aikana Kiina on noussut suurimmaksi Venäjän fossiilisen energian ostajaksi. Aiemmin kärkipaikalla oli Saksa.
CREA:n mukaan eniten Venäjä on lisännyt öljynvientiään Intiaan. Myllyvirran mukaan Intia osti toukokuussa noin 18 prosenttia Venäjän viemästä öljystä. Ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan Intian osuus Venäjän öljynviennistä oli vain noin prosentin.
Venäläisöljyn viennin uusiin ostajamaihin mahdollistavat eurooppalaiset laivayhtiöt.
– Noin 80 prosenttia Intiaan raakaöljyä vievistä tankkereista on eurooppalaisessa omistuksesssa. Tämä on seuraava asia, johon täytyy puuttua, jos Venäjän fossiiliviennistä saamaa tuloa halutaan suitsia, Myllyvirta sanoo.
Myllyvirran mukaan EU voisi kieltää eurooppalaisten tankkerien käyttämisen venäläisen öljyn kuljettamiseen kolmansiin maihin. Venäläistä öljyä viedään Intiaan varsinkin kreikkalaisomisteisilla aluksilla.
Intia tuo jalostettuja öljytuotteita Eurooppaan
Intia on myös lisännyt venäläisestä raakaöljystä valmistamiensa öljytuotteiden vientiä ulkomaille. Myllyvirran mukaan noin puolet jalostetuista öljytuotteista viedään muihin maihin niistä intialaisista jalostamoista, joihin on mennyt venäläisiä öljykuljetuksia.
– Siitä viennistä noi 20 prosenttia on mennyt Eurooppaan, lähinnä Välimeren maihin.
Myllyvirta sanoo, että heillä ei ole tarkkaa tietoa siitä, millaisia venäläisestä raakaöljystä jalostettuja öljytuotteita Intiasta on tuotu Eurooppaan.
Hänen mukaansa EU voisi kieltää öljytuotteiden tuonnin sellaisista jalostamoista, joihin viedään venäläistä öljyä. Asiaan voitaisiin puuttua viimeistään siinä vaiheessa, kun EU:n oma kielto venäläisen öljyn tuonnille tulee voimaan.
Lue lisää:
Venäläisöljyn tuonti EU:hun vähenee merkittävästi – viisi kysymystä ja vastausta öljyntuonnista