Hyppää sisältöön

Juhannuksena ei vältytty onnettomuuksilta: Kalajoesta löytyi hukkunut veneilijä

Poliisilla ja merivartiostolla oli perinteisen kiireinen keskikesän juhla. Kalajoella veneilijä katosi ja löytyi myöhemmin hukkuneena.

Merivartioston luutnantti Santeri Laitanen suorittamassa valvontaa
Tänä juhannuksena moni merivartioston suorittama avustustehtävä liittyi veneiden teknisiin vikoihin. Arkistokuva. Kuva: Pekka Tynell / Yle
Heini Holopainen

Veneilijä löytyi hukkuneena Kalajoesta lauantaina. Hänen veneensä löytyi keskeltä Kalajokea tyhjänä perjantaina ja vapaaehtoinen etsintäpalvelu löysi hänet veneensä läheltä hukkuneena lauantaina.

Sen sijaan Länsi-Suomen merivartiosto raportoi, että juhannuksen juhlinta ei johtanut muihin vakaviin meripelastustehtäviin.

Huomattava osa meripelastus- ja avustustehtävistä johtui erilaisista teknisistä vioista.

Sen sijaan Pohjanmaan poliisilla oli yli 700 kiireistä tehtävää varsinkin perjantaiyönä.

Poliisihälytykset liittyivät muun muassa päihtymykseen ja häiriökäyttäytymiseen. Kokkolassa mies uhkasi poliisipartiota kirveellä kiinniottotilanteessa. Häntä epäillään virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.

Suosittelemme sinulle