Hyppää sisältöön

Pihakatujen liikennesäännöt ovat aiheuttaneet epäselvyyksiä Vaasassa

Vaasan kaupunki on saanut palautetta pihakatujen liikennesääntöihin ja turvallisuuteen liittyen. Palautetta on tullut niin autoilijoista kuin pyöräilijöistä.

Pyörä sepelin päällystämällä tiellä.
Paikoissa, joissa pyörätie muuttuu pihakaduksi on syntynyt epäselvyyksiä kevyen liikenteen ja autoilijoiden välille. Kuvituskuva. Kuva: Sakari Piippo / Yle
Juuso Kääriäinen

Vaskiluodon, Huutoniemen ja Vetokannaksen pihakatujen liikennesäännöt ovat aiheuttaneet hämmennystä Vaasassa.

Kaupungin tiedotteen (siirryt toiseen palveluun) mukaan pyöräilijät eivät aina havainnoi pyörätien muuttumista pihakaduksi, jolloin kadulla saa kulkea myös autoja. Tästä on aiheutunut epäselvyyksiä kevyen liikenteen ja autoilijoiden välille.

Palautetta on tullut myös autojen liian suurista nopeuksista ja pysäköinnissä kielletyillä paikoilla.

Kaupungilta muistutetaan, että pihakadulla ajettaessa ajoneuvojen on annettava jalankulkijoille esteetön kulku ja ajoneuvon nopeus on suhteutettava jalankulun mukaiseksi, jolloin se ei saa ylittää 20 kilometriä tunnissa.

Pihakadulle pysäköinti on sallittua ainoastaan sille merkityillä paikoilla.

Vaasan kaupunki on viime vuosina uudistanut pihakatuja katuhankkeiden avulla. Uudistusten tavoitteena on ollut parantaa turvallisuutta.

Suosittelemme sinulle