Hyppää sisältöön

Ukkonen aiheutti jäteveden ylivuodon Kotkassa – Metsolan ranta-alueilla ei suositella uimista

Kotkan ympäristökeskuksen mukaan ylivuotanut jätevesi on ollut melko laimeaa rankkasateiden takia. Metsolan uimapaikalle on viety tiedote tapahtuneesta.

Uutisvahdin läheltä-listan markkinointikuva, jossa kartta
Uimista ei toistaiseksi suositella Metsolan ranta-alueilla Kuva: Yle
Linnea Pitkänen

Ukonilma rikkoi tiistain ja keskiviikon välisenä yönä Kotkan Metsolassa jätevesipumppaamon automaatiolaitteen. Rikkoontumisesta aiheutui jäteveden ylivuoto mereen.

Kotkan ympäristökeskuksen mukaan ylivuotanut jätevesi on melko laimeaa rankkasateiden takia. Lisäksi ylivuoto tapahtui paikassa, jossa merivesi on virtaavaa, joten mereen tullut jätevesi laimeni lisää todennäköisesti nopeasti.

Jätevesipumppaamon läheisyydessä ei ole yleisiä uimarantoja, mutta monia epävirallisia uimapaikkoja, kuten Metsolan ranta. Uimista ei toistaiseksi suositella Metsolan ranta-alueilla. Metsolan uimapaikalle on viety tiedote tapahtuneesta.

Kotkan ympäristöterveydenhuolto on ottanut uimavesinäytteet Metsolan uimapaikalta ja Höyrypanimolta. Ympäristöterveydenhuolto tiedottaa tuloksista heti niiden valmistuttua.

Lisää Kymenlaakson uutisia myös Yle Areenassa: katsele, kuuntele ja lue, mitä lähelläsi tapahtuu.

Onko sinulla uutisvinkki tai kuvasitko uutistilanteen? Lähetä vinkki kotka@yle.fi.

Suosittelemme sinulle