Keihäänheittäjä Oliver Helander heitti Kalevan kisojen sunnuntaisessa finaalissa vain yhden heiton selkäkrampin takia. Hänen selkänsä tutkittiin maanantaina ja valmentaja Tero Pitkämäki pystyi sen jälkeen kertomaan huojentavia uutisia: kyse on klassisesta noidannuolesta, jonka pitäisi poistua 2–5 päivässä.
– Se on perua tekniikkavirheestä, jossa Helander työntää heitossa ylävartaloa eteen ja vasemmalle. Siinä syntyy selkään aikamoinen vääntö, mikä teki sinne suojakrampin, jolle ei kilpailupäivänä ollut mitään tehtävissä, Pitkämäki sanoi Urheiluliiton tiedotteessa.
Pitkämäen mukaan Helanderin matka jatkuu kohti Münchenin EM-kilpailujen karsintaa, mutta kramppi vaikuttaa kuitenkin heittäjän suunnitelmiin.
– Vähän se muuttaa kisoihin valmistautumista, kun 2–3 päivään ei tehdä, mitä suunniteltiin. Mutta näkymä Müncheniin on kohtuullisen hyvä. Kisojen aikaan tästä ei pitäisi olla enää mitään jäljellä, Pitkämäki totesi.
Helander itse kertoi Yle Urheilulle sunnuntaina, että lämmittely sujui hyvin, mutta ensimmäisen heiton jälkeen selkä kramppasi, eikä hän pystynyt liikkumaan kunnolla.
– Kun käveleminenkin on vaikeaa, myös keihäänheitto on vaikeaa, Helander sanoi, mutta ei ollut huolissaan EM-kisojen suhteen.
Lue myös: