Hyppää sisältöön

Polttoaineen hinta vähensi huviveneilyä tänä kesänä

Virpiniemen merivartioston tehtävämäärät ovat pysyneet normaalin kesän tasolla. Oulun edustan merialueella tapahtui heinäkuussa myös vakava vesijettionnettomuus.

Vesiskootterin ohjaustanko.
Vesiskoottereita on nähty tänä kesänä vesiliikenteessä aiempia kesiä vähemmän. Kuva: Kasper Heimolehto / Yle
Päivi Annala

Huviveneilyä on nyt tavallista kesää vähemmän, sillä polttoaineen kalleus on vähentänyt vesillä liikkumista.

Virpiniemen merivartioston tehtävämäärät ovat kuitenkin pysyneet normaalin kesän tasolla.

Virpiniemen merivartiostosta kerrotaan, että kesän aikana on kirjattu noin 30 tehtävää. Valtaosin ne ovat olleet erilaisia avustustehtäviä, kuten veneiden hinauksia konerikon tai karilleajon vuoksi.

Oulun edustan merialueella tapahtui heinäkuussa myös vakava vesiskootterionnettomuus, jossa jetin kuljettaja pelastettiin vedestä.

Merivartioston mukaan vesiskoottereita on ollut tänä kesänä liikkeellä vähemmän kuin viime kesänä.

Seuraa mitä lähelläsi tapahtuu. Lue ja katso lisää uutisia Pohjois-Pohjanmaalta.

Suosittelemme sinulle