Hyppää sisältöön

Kommentti: Paljon parjattu HJK:n päävalmentaja näyttää nyt nerolta – Toni Koskelalla kävi myös tuuri

Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen edennyt HJK:n joukkue muistuttaa paljon vuonna 2014 saman tempun tehnyttä helsinkiläisryhmää, kirjoittaa Yle Urheilun digituottaja Joska Saarinen.

Toni Koskela kentän laidalla ottelussa Silkeborgia vastaan.
HJK:n päävalmentajan Toni Koskelan pelitapaa on kritisoitu, mutta tulosta tulee. Kuva: EPA-EFE/All Over Press
Joska Saarinen
Avaa Yle-sovelluksessa

Kaikki on kääntynyt päälaelleen kahdessa kuukaudessa.

Kesäkuun lopulla Helsingin Jalkapalloklubi oli kriisiseura.

Päävalmentaja Toni Koskelalle vaadittiin potkuja, ihan syystä.

HJK hävisi peräkkäin AC Oululle, IFK Mariehamnille ja FC Interille. Pelaaminen oli mekaanista, tuskaisen oloista. Pelaajat sortuivat hölmöihin virheisiin. Suomen mestaruus oli karkaamassa Kuopioon.

Innokkaimmat vaativat toimitusjohtaja Aki Riihilahden päätä vadille, ihan syystä.

HJK:n otteluista loppui alkukaudella ruoka kesken ja yleisö löysi huonosti paikalle.

Muutos alkoi 6. heinäkuuta. Silloin HJK aloitti europelit eli ottelut, joihin organisaatiossa on erityisesti panostettu viime vuodet.

HJK meni niukasti jatkoon Mestarien liigan karsintojen ensimmäisellä kierroksella latvialaista FK Riga FS:ää vastaan.

Sen jälkeen HJK on notkahtanut Veikkausliigassa vain AC Oulua vastaan 1–1-tasapeliin. HJK on mukana mestaruustaistelussa FC Hongan ja KuPSin kanssa.

Europeleissä yleisö on löytänyt katsomoihin ja peli on kulkenut. Vaikka Viktoria Plzen oli selvästi parempi Mestarien liigan karsinnoissa, Eurooppa-liigan karsinnoissa HJK on pelannut erinomaisesti.

Eurooppa-liigaan kahdeksan vuoden tauon jälkeen

Torstaina HJK ylsi äärimmäisen harvinaiseen saavutukseen. Joukkue voitti tanskalaisen Silkeborgin yhteismaalein 2–1 ja eteni Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen.

Edellisen (ja ainoan) kerran suomalaisjoukkue on pelannut Eurooppa-liigan lohkovaiheessa vuonna 2014. Silloin Mika Lehkosuo vei HJK:n lohkopeleihin.

Tuon europelisyksyn jälkeen helsinkiläisseurassa on jahdattu seuraavaa jättipottia lähes pakkomielteisesti.

Joinakin vuosina on tuntunut siltä, että HJK:n kaikki tekeminen on tähdännyt vain europeleihin, mikä on näkynyt alisuorittamisena Veikkausliigassa.

Alisuorittamisen jälkeen seurajohto on sortunut paniikkihankintoihin pelaajamarkkinoilla.

Tämän vuoden keskikesällä oli kuultavissa kaikuja viime vuosilta.

Ne olivat vain kaikuja.

Tällä kertaa kesken kauden tehdyt pelaajahankinnat osuivat nappiin. Aapo Halme, Lucas Lingman ja Paulus Arajuuri ovat maajoukkuetason kotimaisia eliittipelaajia. Malmö-laina Malik Abubakari iski tärkeän maalin Silkeborgia vastaan.

HJK:n Malik ja Murilo juhlivat maalia.
Murilo ja Malik juhlivat HJK:n maalia Silkeborgia vastaan. Kuva: EPA-EFE/All Over Press

Tämän vuoden joukkueessa on muutenkin paljon samaa kuin vuoden 2014 HJK:ssa, joka eteni lohkovaiheeseen.

Syksyllä 2014 Teemu Tainion, Markus Heikkisen, Mika Väyrysen ja Mikael Forssellin kaltaiset kokeneet maajoukkuetähdet toivat joukkueeseen johtajuutta. Nyt samaa ruutua täyttävät muun muassa Perparim Hetemaj, Joona Toivio ja Arajuuri.

Kirsikkana kakun päällä ovat huippuvireen oikeaan aikaan löytäneet ulkomaalaisvahvistukset Malik ja David Browne, koko kauden vasemmalla laidalla uskomatonta show'ta pyörittänyt Murilo ja loukkaantumisensa jälkeen vahvasti keskikentän peliä orkestroinut nuori lupaus Santeri Väänänen.

Myös vuoden 2014 joukkueessa oli huippuvireisiä ulkomaalaisia sekä nälkäisiä nuoria, kuten Robin Lod ja Nikolai Alho.

HJK:n David Browne (vas.) ja Silkeborgin Sebastian Jörgensen kamppailevat Eurooppa-liigan ottelussa.
David Browne (vas.) on ollut parhaimmillaan europeleissä. Kuva: EPA-EFE/All Over Press

Hyvä tuuri pitää ansaita

HJK:n päävalmentaja Toni Koskela näyttää yhtäkkiä nerolta.

Hänellä on menossa kolmas täysi kausi HJK:n päävalmentajana ja Klubi on toista kertaa europelien lohkovaiheessa. Toki viime kaudella kyse oli Konferenssiliigasta, johon Suomen mestarijoukkueelle on siloiteltu, muita eurokilpailuja helpompi tie.

Koskela on saanut paljon perusteltua kritiikkiä HJK:n staattisesta pelaamisesta, mutta tärkeimmillä hetkillä tulosta on tullut.

Veikkausliigassa Koskela on molemmilla täysillä kausillaan voittanut mestaruuden. Europeleissä hän on saanut joukkueensa puolustuspelaamisen toimimaan, kun panokset ovat olleet kovimmillaan.

Se on kova työnäyte, vaikka eurokentillä on tullut pari noloa 0–5-turpasaunaa.

On Koskelalla ollut tuuriakin.

HJK sai Silkeborgia vastaan vastustajan maalivahdilta Nicolai Larsenilta lahjan, kun Malik laukoi pallon lähes puolesta kentästä maaliin.

Silkeborg vei maalipaikat ylivoimaisesti, mutta maalitolppa ja sentit olivat tällä kertaa Klubin puolella.

Tämä ei tarkoita, etteikö HJK olisi ansainnut harvinaista saavutustaan.

Kylmä tosiasia on, että onnella on iso merkitys jalkapallo-ottelun lopputulokseen.

Koskelan johtaman HJK:n joukkueen piti tehdä valtava määrä oikeita asioita päästäkseen siihen pisteeseen, että pieni ripaus onnea muutti "kriisiseuran" kauden lopullisesti.

Lue myös:

HJK onnistui harvinaisessa tempussa ja eteni Eurooppa-liigan lohkovaiheeseen – päävalmentaja Koskela toivoo kohtaavansa fanittamansa Manchester Unitedin

Tässä ovat jalkapallon Mestarien liigan lohkot – Glen Kamara kovassa seurassa

Suosittelemme sinulle