Hyppää sisältöön

Raju ulosajo rallikilpailussa Raaseporissa – auto hajosi kahtia, kuski ja kartanlukija loukkaantuivat

Auto ajautui tieltä ulos ja osui oikea kylki edellä puuhun, kertoo päivystävä palomestari.

Ambulanssi.
Ralliauto hajosi kahtia, kun se osui puuhun Raaseporin rallitapahtumassa. Kuva: Katja Halinen / Yle
Otso Karhu

Raaseporissa järjestetyssä Southwest motorsport -rallisprinttikilpailussa sattui raju ulosajo tänään sunnuntaina.

Yksi ralliautoista suistui erikoiskokeen aikana hypyn jälkeen tieltä ulos. Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen päivystävän palomestarin Jukka Ekholmin mukaan kuljettaja menetti auton hallinnan.

– Auto ajautui tieltä oikealle ja osui oikea kylki edellä puuhun, Ekholm sanoo.

Auto hajosi törmäyksestä kahtia. Kyydissä olleet kuljettaja ja kartanlukija loukkaantuivat, ja heidät vietiin saamaan kiireellistä hoitoa sairaalaan.

– He jäivät aluksi jumiin autoon. He olivat tajuissaan, kun lähtivät sairaalaan, Ekholm sanoo.

Pelastuslaitos sai hälytyksen onnettomuudesta yhden aikaan iltapäivällä. Sivullisille ei seurannut tilanteesta vahinkoa.

– Kyseessä oli tehdasvalmisteinen ralliauto. Siinä oli hyvät turvalaitteet ja -kaaret. Se pelasti paljon. Tavalliselle henkilöautolle olisi käynyt paljon huonommin, Ekholm sanoi.

Pelastuslaitokselta oli paikalla kolme pelastusyksikköä ja palomestari, ja ensihoidosta kaksi ambulanssia ja kenttäjohto. Tapahtuman järjestäjien puolelta mukana olivat turva-auto ja ensihoitoyksikkö.

Kilpailun järjestäjän mukaan kilpailu jouduttiin keskeyttämään onnettomuuden vuoksi.

Suosittelemme sinulle