Hyppää sisältöön

Poliisin nopeusvalvontapäivä puuttuu erityisesti suuriin ylinopeuksiin

Kuolemaan johtaneissa yksittäisonnettomuuksissa puolessa oli ylinopeutta enemmän kuin kolme kymppiä. 

Poliisin nopeusvalvontatutka
Kuva: Timo Nykyri / Yle
Jouni Tanninen

Poliisi valvoo tehostetusti ajonopeuksia kautta maan keskiviikkona 7. syyskuuta. Koko vuorokauden kestävässä operaatiossa käytetään laajasti siirrettävää kalustoa sekä muita keinoja.

Liikenneonnettomuuksien tutkijalautakuntien selvittämissä vuoden 2020 kuolemaan johtaneissa yhteenajoissa joka kolmas pääsyyllinen ajoi ylinopeutta vähintään kymmenen kilometriä tunnissa.

Yksittäisonnettomuuksista eli ulosajoista ja muista yhden osallisen kuolonkolareista puolessa oli ylinopeutta enemmän kuin kolme kymppiä. Ryhmään luetaan myös esimerkiksi eläinonnettomuudet.

Poliisi muistuttaa, että sallitun nopeuden ylittäminen lisää ohituksia ja jättää kuljettajalle vähemmän aikaa toimia yllättävissä tilanteissa. Myös ylinopeuden ajamisella saatu aikasäästö on useimmissa tapauksissa merkityksetön.

Lisää Pirkanmaan uutisia Ylen nettisivuilla ja Yle Areenassa. Kuuntele, katsele ja lue, mitä lähelläsi tapahtuu.

Suosittelemme sinulle