Uuden lain vuoksi kaikkia sakkoja ei voi enää muuntaa vankeudeksi, vaikka sakot jättäisi maksamatta. Sakkoja kirjoitetaan suomalaisille lähes entiseen tahtiin ja useimmat ne kiltisti maksavatkin.
Sakkojen laiminlyönti on kuitenkin yleistynyt sen jälkeen, kun osasta poliisin kirjoittamia sakkoja tuli sellaisia, että niitä ei voi muuntaa vankeudeksi, vaikka sakot jättäisi maksamatta. Vuoden 2008 lopussa voimaan tuleen muutoksen myötä maksumoraali näyttää löystyneen ja sakkoja jätetään maksamatta.
- Joillakin henkilöillä tieto muuntokelvottomuudesta voi vaikuttaa maksuhalukkuuteen, apulaisjohtaja Leena Silvennoinen Oikeusrekisterikeskuksesta arvioi.
Jopa kymmenen miljoonan menetykset
Maksujen laiminlyönti näyttäisi lisääntyneen parin prosentin vuosivauhtia. YLE Uutisten Oikeusrekisterikeskukselta pyytämän laskelman perusteella valtio on menettänyt sakkotuloja jopa kymmenisen miljoonaa parissa vuodessa. Vaikka maksumoraalin suunta näyttää selvältä, Oikeusrekisterikeskuksessa lakia ei sudeksi leimata.
- Laki on ollut voimassa vasta pari vuotta, niin kovin suuria johtopäätöksiä ei oikein vielä uskaltaisi tehdä, Silvennoinen puntaroi.
Myös rikollisuus ja välinpitämättömyys näyttää lisääntyneen. Esimerkiksi myymälävarkaudet ovat yleistyneet selvästi. Pelkästään varkauksista koituu kaupan alalle 500 miljoonan kustannukset vuodessa.
- Kaupan alalle menetyksiä tulee paitsi varkauksien kautta myös henkilöstön pahoinvointina ja poissaoloina, Kaupan Liiton asiamies Matti Räisänen tuskailee.
Säästöjä vankeinhoidon puolelta
Vaikka Oikeusrekisterikeskuksessa ei sakkolain lieventämistä moitita, uudistuksen ongelmat myönnetään.
- Ehkä jotain korvaavaa velvoitetta maksamattomien sakkojen tilalle pitäisi pohtia, Oikeusrekisterikeskuksen apulaisjohtaja Leena Silvennoinen sanoo.
Säästöjä uudistuksen on odotettu tuovan vankeinhoidon puolelta. Laki on vähentänyt vankilavuorokausien määrää - ja säästöjä ajan myötä kuulemma tuleekin.
- Kyllä tämä uudistus on edennyt odotusten mukaisesti, Rikosseuraamuslaitoksen pääjohtaja Esa Vesterbacka sanoo.
Rikollisuuden lisääntyminen ja maksumoraalin löystyminen synnyttänevät vaalien alla kiivaan keskustelun siitä, pitäisikö lakia muuttaa takaisin siihen suuntaan, että maksamattomat sakot voitaisiin jälleen muuttaa vankeudeksi.