Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 15 vuotta vanha

Saksan Schröder Kiinan-vierailulla

Avaa Yle-sovelluksessa

Saksan liittokansleri Gerhard Schröder on saapunut kolmen päivän vierailulle Kiinaan.

Schröder ja Jiang Zemin

Hän tapasi maanantaina presidentti Jiang Zeminin ja uuden puoluejohtajan Hu Jintaon. Schröder toivoi, että Kiinan johto jatkaa uudistusten linjalla.

Shanghain yliopistossa pitämässään puheessa Schröder sanoi, että ihmisoikeuksien kunnioittaminen tukee luovuutta ja talouden menestystä.

Hän korosti myös Internetin käytön vapauden merkitystä jokaisen yhteiskunnan kehitykselle. Kiina on yrittänyt suitsia Internetin käyttöä.

Schröder tapaa tiistaina Kiinan pääministerin Zhu Rongijin. Miesten on tarkoitus kokeilla maailman ensimmäistä magneettilevitaatiojunaa, joka on rakennettu Shanghain lentokenttäliikennettä varten. Saksalaisvalmisteinen juna saavuttaa 430 kilometrin huippunopeuden. Schröder yrittää edistää uudentyyppisen junan kauppaa.

AFP

Suosittelemme