Artikkeli on yli 16 vuotta vanha

Fortum rakentaa biodiesel-laitoksen Porvoosen

Energiayhtiö Fortum rakentaa biodieseliä valmistavan laitoksen Porvoon öljynjalostamolleen. Laitos aloittaa kesällä 2007. Investointi maksaa noin sata miljoonaa euroa. Fortum on ensimmäinen öljy-yhtiö, joka rakentaa biodieseliä varten merkittävää kapasiteettia.

Laitoksen rakentaminen alkaa heti, ja sen vuosituotanto on noin 170 000 tonnia biodieseliä. Tällä hetkellä dieselpolttoaineen valmistuskapasiteetti Porvoossa on neljä miljoonaa tonnia vuodessa.

Biodieselin valmistus perustuu Fortum Oilin kehitystyöhön, jossa kasviöljyistä ja eläinrasvoista valmistetaan korkealaatuista dieselpolttoainetta.

Biodieselin käytöllä on mahdollista pienentää päästöjä, ja biodieseliä voi käyttää mikä tahansa dieseliä käyttävä ajoneuvo ilman muutostöitä.

- Olemme ensimmäinen öljy-yhtiö, joka on onnistuneesti kehittänyt biodieselin valmistusprosessia ja joka rakentaa sitä varten merkittävää kapasiteettia, sanoo Fortum Oilin Components-liiketoiminnasta vastaaja johtaja Kimmo Rahkamo.

Rahkamo arvioi, että biodieseliä tullaan todennäköisimmin myymään pääasiassa tavalliseen dieseliin sekoitettuna siten, että osuus on esimerkiksi viisi prosenttia. Jos kysyntää on, biodieseliä saatetaan kuitenkin myydä myös puhtaana.

Biodieselin kysyntä kasvanee tulevaisuudessa, sillä Euroopan unioni kannustaa jäsenmaitaan lisäämään uusiutuvien raaka-aineiden käyttöä myös liikenteen polttoaineissa.

Lisäksi joissakin maissa määrätään laissa, että tulevaisuudessa polttoaineessa tulee olla tietty osuus biomateriaalia.

Rahkamo arvioi, että biodieselin markkinat voivat jo vuonna 2010 olla kymmenen miljoonaa tonnia vuodessa.

Suosittelemme