Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 12 vuotta vanha

Erikoiset jalokivet hohtavat Juuassa

Harvinaiset jalokivet kimaltavat kesällä Juuan Kivikeskuksessa. Uudessa näyttelyssä on esillä kotimaisia jalokiviharvinaisuuksia sekä Suomessa ensimmäistä kertaa esillä olevia hohtavia, fluorisoivia kiviä Yhdysvalloista.

Näyttelytilan havainnekuva.
Näyttelytilan havainnekuva. Kuva: Suomen kivikeskus
Avaa Yle-sovelluksessa

Esillä on muun muassa Suomen kuuluisin jalokivi, Elli-berylli, Outokummun uvaroviitti ja Marjalahden peridootti-rautameteoriitti. Kesäkuussa avautuvassa näyttelyssä voi ihailla myös kultaa, timantteja, safiireja ja rubiineja.

Näyttelyyn odotetaan noin 15 000 kävijää. Kivimaailman aarteet -näyttelyllä järjestäjät haluavat korostaa kivimaailman kauneutta ja luonnon taideteoksia, jotka perinteisissä alan näyttelyissä jäävät lähes huomioimatta. Kiviaarteet ovat nähtävillä 10.6.-31.10.2011.

Kivikeskuksen näyttelyt ovat olleet suosittuja - viime kesänä esillä oli taidemaalari Kaj Stenvallin töitä, vuoden 2009 näyttely kuvasi Venäjän vallan aikaa ja sitä ennen esillä olivat Fabergén aarteet. Fabergé-näyttely kesäsi yli 25 000 kävijää Kivikeskukseen.

Suosittelemme