Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 12 vuotta vanha

Puolustuskyvyttömän raiskausta ei enää tulkita hyväksikäytöksi

Raiskausrikoksiksi määritetään tästä päivästä alkaen kaikki teot, joissa rikoksentekijä on sukupuoliyhteydessä uhrin kanssa käyttämällä hyväkseen hänen puolustuskyvyttömyyttään. Raiskauksiksi tulkitaan tästä lähtien myös tilanteet, joissa uhri on itse aiheuttanut puolustuskyvyttömyytensä.

Avaa Yle-sovelluksessa

Vähimmäisrangaistus nousee 14 päivästä yhteen vuoteen vankeutta eikä teosta voida enää tuomita sakkoihin.

Ennen sukupuoliyhteys puolustuskyvyttömän kanssa on määritelty raiskaukseksi vain, jos tekijä on saanut uhrinsa puolustuskyvyttömäksi.

Jos uhri on ollut puolustuskyvytön muusta syystä, tekijä on tuomittu seksuaalisesta hyväksikäytöstä eikä raiskauksesta. Rangaistus on siis voinut olla sakkoa tai vankeutta vähintään 14 vuorokautta ja enintään neljä vuotta. Rangaistus raiskauksesta on vähintään yksi vuosi ja enintään kuusi vuotta vankeutta.

Oikeuspoliittisessa tutkimuslaitoksessa on tekeillä selvitys raiskausrikosten rangaistuskäytännöstä. Kun selvitys valmistuu, arvioidaan onko tarvetta laajemmalle raiskausrikossäädösten uudistamiselle.

Suosittelemme