Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 13 vuotta vanha

Wahlroos: Velkakriisi Euroopan keskuspankin syytä

Sammon hallituksen puheenjohtajan Björn Wahlroosin mielestä suurimpia syyllisiä Euroopan velkakriisiin on Euroopan keskuspankki. Wahlroos on kertonyt näkemyksistään Financial Times -lehden haastattelussa.

Björn Wahlroos
Kuva: Sampo Group
Avaa Yle-sovelluksessa

Wahlroos toteaa Financial Times-lehden haastattelussa, ettei EKP:llä ole mahdollisuutta tai kykyä pelastaa maanosaa kriisiltä mm. siksi, ettei sillä ole tarpeeksi pätevää väkeä töissä. Wahlroosin mukaan EKP:llä on lisäksi liian vähän valtaa, jolloin se voi puuttua lähinnä inflaatioon.

- Kyse ei ole pelkästään velkakriisistä, vaan luottamuskriisistä Euroopassa ja Euroopan keskuspankissa, Wahlroos luonnehtii.

Wahlroosin mielestä kriisiä on vauhdittanut myös vääränlainen talousjärjestelmä, jossa ihmisiä verotetaan liikaa. Myös eurooppalainen sosiaalinen malli saa Wahlroosilta moitteita.

- Emme voi jatkaa ihmisten verottamista nykyisellä tavalla emmekä voi enää tukea köyhyyttä ja hajonneita perheitä, Wahlroos tykittää.

Wahlroos uskoo, että Euroopan talouden toipumista voitaisiin vauhdittaa vahvistamalla vapaata markkinataloutta.

Suosittelemme