Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

Lääkevaihto sujunut hyvin

Lääkevaihto on sujunut apteekeissa hyvin uuden viitehintajärjestelmän tulon jälkeen.

Kuva: YLE
Avaa Yle-sovelluksessa

Joissakin apteekeissa on ajoittain ollut jonoa, sillä uuden järjestelmän selittäminen vie aikaa.

Viime viikolla voimaantulleen uudistuksen tavoitteena on saada asiakkaat valitsemaan halvin lääke, sillä Kelan lääkekorvaus maksetaan alimman hinnan mukaan.

Uudistus saattaa syödä etenkin pienten apteekkien kannattavuutta, ennakoi Hämeen apteekkariyhdistyksen puheenjohtaja Marjo Pekkala.

- Loppuvuodesta muutos heijastuu apteekkien liikevaihtoon selvemmin. Sama jatkuu vuonna 2010, ja silloin se vaikuttaa Apteekkariliiton mukaan vielä enemmän kuin nyt. Tätä vuotta oli kuitenkin kulunut jo kolme kuukautta ennen kuin muutos tuli voimaan. Apteekkien kannalta vuosi on varmasti 2010 hankalampi kuin tämä, ja erityisesti pienissä apteekeissa, joissa asiakkaille myydään paljon vain ns. peruslääkkeitä, apteekkari Marjo Pekkala sanoo.

Suosittelemme sinulle