Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 15 vuotta vanha

Belgiassa väännetään vieläkin hallitusta

Belgian kuningas on nimittänyt flaaminkielisten kristitillisdemokraattien johtajan Yves Letermen uudelleen hallituksen muodostajaksi. Hänen tehtävänään on yrittää muodostaa maahan keskusta-oikeistolainen enemmistöhallitus.

Avaa Yle-sovelluksessa

Neljättä kuukautta sitten pidettyjen parlamenttivaalien selvänä voittajana Leterme nimettiin hallituksen muodostajaksi jo heti vaalien jälkeen. Hän kuitenkin luopui yrityksestä runsaan kuukauden turhan yrittämisen jälkeen.

Sen jälkeen kuningas on nimittänyt kaksikin hallitustunnustelijaa, joista jälkimmäinen, parlamentin puhemies ja Letermen puoluetoveri Herman Van Rompyi luovutti oman työnsä tulokset kuningas Albert II:lle viikonlopun aikana.

Belgian lehdet arvioivat, että kyseessä on Letermen viimeinen mahdollisuus muodostaa hallitus.

Tunnustelujen kuluessa osapuolten kannat ovat pehmenneet ja lähentyneet. Mutta mitään ratkaisua ei ole toistaiseksi löytynyt niihin kahteen kiistaan, jotka ovat alusta alken estäneet hallituksen muodostamisen. Ne koskevat Brysselin alueen hallinnollisia uudelleenjärjestelyjä sekä perustuslain uudistamista.

YLE Uutiset

Suosittelemme