Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 14 vuotta vanha

CMX:n Kysy-palstasta 700-sivuinen kirja

CMX:n nettisivujen kuuluisan Kysy-palstan parhaista paloista on koottu Encyclopedia Idiotica -niminen 700-sivuinen kirja. Jo 15 vuoden ajan toimineella palstalla yhtyeen jäsenet ovat vastanneet fanien esittämiin kysymyksiin.

Avaa Yle-sovelluksessa

CMX:n kitaristi Janne Halmkrona ja kirjan kirjoittanut Tuukka Hämäläinen kertoivat YleX Aamun haastattelussa, että Encyclopedia Idiotica on pätevä yleisteos kaikkeen.

- Sieltä löytyy filosofiaa, kirjallisuutta, vähän musiikkia ja jopa tekijänoikeuslakeja.

Halmkronan ja Hämäläisen mukaan ainoastaan urheiluun ja autoiluun liittyvää tietoutta ei juurikaan löydy.

CMX:n nettisivujen Kysy-palsta on toiminut jo viidentoista vuoden ajan ja tyylilaji on hivenen elänyt vuosien saatossa.

- Huomasin, että aikanaan vastasimme kysymyksiin todella asiallisesti. Ihmiset eivät pitäneet tästä, sillä viihde katosi asiallisuuden myötä, Halmkrona kertoi.

CMX:n nettisivuja pidetään vanhimpina suomalaisyhtyeen kotisivuina.

Suosittelemme