Hyppää sisältöön

Olli Jalonen Finlandia-ehdokkaaksi

Hämeenlinnalainen kirjailija Olli Jalonen ja teoksensa 14 solmua Greenwichiin on ehdolla Finlandia-palkinnon saajaksi. Jalonen on jo kerran palkittu Finlandia-palkinnolla Isäksi ja tyttäreksi -romaanistaan vuonna 1990.

Hämeenlinnalainen kirjailija Olli Jalonen on yksi tämän vuoden kirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokkaista.

Olli Jalosen 14 solmua Greenwichiin -teoksen lisäksi palkintoa tavoittelee viisi muuta teosta.

Ehdolla Jalosen lisäksi ovat Katri Lipsonin Kosmonautti, Arne Nevanlinnan Marie, Sofi Oksasen Puhdistus, Pirkko Saision Kohtuuttomuus ja Juha Seppälän Paholaisen haarukka.

Lopullisen palkinnonsaajan valitsee tänä vuonna toimittaja ja filosofian tohtori Pekka Tarkka. Voittaja kerrotaan torstaina 4. joulukuuta.

Finlandia-palkinto on Suomen Kirjasäätiön jakama tunnustus Suomen kansalaisen kirjoittamalle ansiokkaalle romaanille. Palkinnon arvo 30 000 euroa.

Viime vuonna palkinnon voitti kirjailija Hannu Väisänen romaanillaan Toiset kengät.

Suosittelemme sinulle