Hyppää sisältöön

Laulaja Chavela Vargas on kuollut

Meksikolaislaulaja Chavela Vargas tunnettiin vuosisadan äänenä Atlantin molemmin puolin.

Varpu Kiviranta

Meksikolaislaulaja Chavela Vargas on kuollut. Hän oli 93-vuotias. Vargasin ystävä ja elämäkerran kirjoittaja Maria Cortina kertoi laulajan kuolleen tänään sunnuntaina sairaalassa Cuernavacan kaupungissa.

Vargas syntyi Costa Ricassa vuonna 1919. Hän muutti Meksikoon 14-vuotiaana. Vargas esiintyi katulaulajana jo teini-ikäisenä. Ammattilaulajan ura urkeni, kun hän oli 30-vuotias. Pitkällä urallaan hän levytti yli 80 albumia. Hänet muistetaan muun muassa kappaleesta La Llorona.

Vargas vetäytyi julkisuudesta 70-luvun lopulla, mutta palasi 90-luvulla. Hänen musiikkiaan on kuultu muun muassa elokuvissa_ Babel _ja Frida, joka kertoo meksikolaistaiteilija Frida Kahlosta. Lisäksi Vargasin musiikki oli keskeisessä osassa myös espanjalaisohjaaja Pedro Almodóvarin elokuvissa.

Vargas tunnettiin monipuolisena laulajana, joka taipui muun muassa niin boleroihin, tangoihin ja vallankumouslauluihin.

Suosittelemme sinulle