Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 10 vuotta vanha

Brasilialaismies sai korvauksia pakkopornosta

Panimoyhtiö Amber joutuu maksamaan korvauksia työntekijänsä painostamisesta osallistumaan tilaisuuksiin, joissa viihdytettiin pornolla ja prostituoiduilla.

Katriina Töyrylä
Avaa Yle-sovelluksessa

Brasilialainen panimoyritys Ambev joutuu maksamaan noin 20 000 euron korvaukset työntekijälleen tämän painostamisesta tilaisuuksiin, joissa oli mukana prostituoituja ja esitettiin pornografiaa.

Brasilian korkein työoikeus piti voimassa alemman oikeusasteen päätöksen korvauksista, koska katsoi työntekijän joutuneen moraalisen ahdistelun kohteeksi.

Työntekijän mukaan Ambevin myyntimiesten oli myynnin edistämiseksi osallistuttava tilaisuuksiin, joissa oli prostituoituja. Kerran mies sidottiin ja hänet pakotettiin katsomaan pornoelokuvia. Kerran hänen huoneeseensa tuotiin strippari.

Tuomioistuin totesi miehen joutuneen tällaisiin tilanteisiin toistakymmentä kertaa vuosina 2003 - 2004.

Ambev sanoo lausunnossaan, ettei se harjoita tai suvaitse kohtuuttomia käytäntöjä. Vanhat ja yksittäiset tapaukset eivät kuvasta yhtiön jokapäiväistä toimintaa, Ambev sanoo. Yhtiöllä on yli 30 000 työntekijää.

Suosittelemme sinulle