Urheilulehden toimittaja Jari Kupilan artikkeli kyseenalaistaa Suomen Työväen Urheiluliiton tarpeen. Kupila ihmettelee artikkelissaan, miksei TUL ole osana Suomen Urheiluliittoa. Suomen Työväen Urheiluliiton Saimaan piirin toiminnanjohtaja Kalevi Viskari ei pidä TUL:n henkilöstömäärää resurssihukkana.
- Se ei ole meillä ongelma. Meillä on pieni henkilöstö ja teemme sen avulla paljon työtä. Enemmän henkilöstöä on esimerkiksi SLU:ssa (Suomen Liikunta ja Urheilu).
Urheilulehden artikkeli kertoo myös, että TUL:n valtionapu on tasoa 1,6 miljoonaa euroa vuodessa.
- TUL liikuttaa nuoria ja lapsia sekä veteraaniväkeä, se on meidän tehtävämme. Tämän lisäksi osaamme järjestää hyviä tapahtumia, perustelee Viskari.
Aate on muuttunut
Raja-aidat Työväen Urheiluliiton seurojen sekä muiden seurojen välillä ovat hälventyneet kosolti verrattuna 70-lukuun. TUL:in aate on nykyään TUL:n Saimaan piirin toiminnanjohtaja Kalevi Viskarin mukaan pitää huolta lasten ja nuorten liikkumisesta.
- Tulevaisuutemme näyttää hyvältä. Seuramäärä on hiukan pudonnut, mutta nuoria tulee jatkuvasti lisää.
Vielä 70-luvulla Suomen Työväen Urheiluliitto miellettiin selvästi vasemmistotaustaisten urheiluseurojen keskusjärjestöksi. Uusilla nuorilla urheilijoilla ei samaa aatetta enää Viskarin mukaan ole, vaan he tulevat mukaan hyvin järjestettyyn toimintaan.
- Yleisesti voi sanoa, että urheilujohtajat ovat Suomessa oikealta. Tämän lisäksi urheilujohtajat ovat pääosin miehiä, meillä TUL:issa puheenjohtajana on nainen, lataa Kalevi Viskari.