Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 9 vuotta vanha

Vanhus jäi puristuksiin hautakiven alle Ruotsissa

75-vuotias oli puhdistamassa omaisensa hautaa, kun kivi kaatui hänen päälleen Vetlandassa. Kunta aikoo nyt tarkastaa kaikkien hautakivien kunnon.

Paula Tapiola
Avaa Yle-sovelluksessa

Hautakivi kaatui 75-vuotiaan naisen päälle Vetlandassa Jönköpingin läänissä viikonloppuna, kertoo Ruotsin Televisio (SVT). Nainen oli puhdistamassa omaisensa hautakiveä, kun se yllättäen kaatui hänen päälleen.

Nainen ei päässyt kiven alta omin voimin pois. Hänet vapauttivat muut hautausmaalla kävijät, jotka kuulivat naisen avunhuudot. Kirkon velvollisuuksiin kuuluu tarkastaa hautakivet ja ilmoittaa omaisille, jos niitä pitäisi huoltaa.

Hautausmaan päällikön mukaan kyseinen kivi oli pystytetty 1980-luvulla. Siinä ei ollut syvää perustaa, ja puiden juuret ovat luultavasti tehneet kivestä epävakaan.

Tapauksesta on tehty rikosilmoitus, mutta poliisin mukaan tapahtumaan ei liity mitään rikosta. Omaiset ovat itse vastuussa haudan hoidosta. Vetlandan kunta aikoo nyt tarkastaa kunnan kaikki hautakivet.

Suosittelemme sinulle