Olli Jokinen tekee paluun maajoukkueeseen, kun Suomi avaa Sotshin olympiaturnauksen 13. helmikuuta.
Winnipeg Jetsin kopissa hyökkääjä aiheutti hämmennystä toimittajalaumassa, joka odotti, että veteraani hihkuisi innosta. Kysymykseen valinnan aiheuttamasta reaktiosta, Jokinen vastasi melko vaisusti.
- Ei reaktiota oikeastaan. On mukava pelata maalleen, mutta turnaukseen on vielä aikaa. Ei ole mitään syytä miettiä sitä vielä, hyökkääjä sanoi.
Toimittaja yritti myös tiedustella, miltä maistuisi saavuttaa mitali Torinon hopean ja Vancouverin pronssin jatkoksi.
- Olisihan se mukavaa, Jokinen kuittasi.
Yksi toimittajista kysyi suoraan, miksi mies on niin rauhallinen.
- On tämä innostavaa, mutta pelaamme jääkiekkoa. Täällä tavoitteena on Stanley Cup. Kun on aika keskittyä olympialaisiin, on aika keskittyä olympialaisiin. Turnauksen alkuun on vielä viisi viikkoa, Jokinen muistuttaa.
- Nämä ovat jo neljännet kisani. Keskittymistä ei pidä hukata. Tulevien miettiminen ei ole minun tapani tehdä bisnestä.