Kaksi edellistä Australian avointen mestaruutta voittanut Victoria Azarenka etenee vahvasti tänäkin vuonna, vaikka muut suosikit horjuvat.
Serena Williams ja Maria Sharapova ovat pudonneet jatkosta, mutta Azarenka eteni puolivälieriin voittamalla Sloane Stephensin 6-3, 6-2. Edellinen naispelaaja, joka on voittanut Australian avoimet kolme kertaa peräkkäin oli Martina Hingis vuosina 1997-99.
Azarenka ja Stephens kohtasivat viime vuonna välierissä ja ottelusta riitti paljon puhuttavaa. Azarenka lähti ottelun ratkaisuvaiheissa erittäin pitkälle lääkintätauolle kentän ulkopuolelle ja Stephensin peli meni siitä sekaisin.
Tälläkin kertaa ottelussa tunteet olivat lähellä kuumentua. Stephens löi avauserässä pallon Azarenkan reiteen ja Azarenka maksoi samalla mitalla hetkeä myöhemmin.