Ukrainan Krimillä liikkuu tietoja, joiden mukaan alueelle on tulossa tänään perjantaina Ukrainan uuden hallinnon edustaja, kertoo Ylen kirjeenvaihtaja Marja Manninen. Todennäköisesti hallinnon edustaja olisi virkaatekevä presidentti Oleksandr Turtšinov.
Huhut uuden hallinnon edustajan saapumisesta voivat olla myös yöllisten lentokenttävaltausten taustalla. Asemiesten liikehdintää on ollut sekä pääkaupungin Simferopolin että Sevastopolin lentokentillä. Kentillä on ollut Ukrainan uuden hallinnon aseistautuneita vastustajia.
Yö niemimaan pääkaupungissa Simferopolissa on ollut hyvin rauhallinen. Parlamenttitalon luokse ei ole päästetty muita kuin Ukrainan uuden hallinnon vastustajia. Kaduilla on tiesulkuja ja poliiseja, jotka estävät pääsyn alueelle.