Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 9 vuotta vanha

Maailman paras naisvahti neuvottelee pelipaikasta Mestiksessä

Noora Räty saattaa pelata ensi kaudella Kiekko-Vantaan riveissä. Leijona-vahdin nälkä ei sammunut olympiapettymykseen.

Noora Räty torjuu Suomen maalilla.
Kuva: Lehtikuva
Jaakko Parkkinen
Avaa Yle-sovelluksessa

Noora Räty neuvottelee torstaina Kiekko-Vantaan kanssa ensi kaudesta Mestis-joukkueen riveissä.

Rädyn mukaan valmentaja Jami Kauppi oli pyytänyt häntä maalille jo ennen olympialaisia. Toinen vaihtoehto on suunnata itärajan taakse.

Räty harjoitteli keväällä joukkueen mukana ja pelasi naisten liigaa Ilveksessä.

- Minulla on huomenna palaveri Kiekko-Vantaan kanssa, että teenkö hayleywickenheiserit ja pelaan miehissä ensi kaudella, Räty kertoo Yle Puheen haastattelussa.

Kanadalainen hyökkääjä Hayley Wickenheiser pelasi kaudella 2003-2004 10 ottelua Mestistä Kirkkonummen Salamissa

Siitä, miten Räty pärjäisi miesten toiseksi korkeimmalla sarjatasolla, ei ole varmuutta maalivahdilla itselläänkään.

- En osaa sanoa, ennen kuin pelejä olen kokeillut. Harjoitusten perusteella pärjään ja pelitilanteet menevät hyvin, Räty toteaa.

- Jos viime syksynä joku olisi kysynyt, pärjäänkö Mestiksessä, olisin sanonut ettei ikinä. Jos en pärjää, nostan käden pystyyn ja sanon rehellisesti, että sarjataso on liian kova.

Arvostelijoita jo etukäteen

Rädyn kriitikot ovat nousseet jo esiin, vaikka peliäkään ei ole nähty.

- Näyttäisi siltä, että aika moni keski-ikäinen mies on sitä mieltä, etten sillä pärjää. Naiset taas kannustavat, Räty sanoo.

- Eniten kommenttia on tullut koostani. Mielestäni sen voi korvata muilla asioilla. Pelaa aggressiivisemmin, luottaa urheilullisuuteen ja nopeuteen. Senttejä en lisää saa, pitää keksiä muita keinoja.

Maalivahtina Rädyn ei tarvitse pelätä taklauspeliä tai ylenpalttista fyysisyyttä. Itseluottamus tuntuu olevan kunnossa.

- Maalivahdille peli on aina sama. Tehtävä on pysäyttää kiekot ja auttaa joukkuetta voittamaan. Peli on nopeampaa ja laukaukset tulevat kovempaa, pitää olla hereillä. Tykkään miesten laukauksista, koska ne ovat kovempia ja niitä on helpompi lukea, Räty sanoo.

Miljonääri ja nälkäpalkkalainen

Rädyn kakkossuunnitelma on jatkaa uraa Venäjällä. Yhdysvalloissa hän pelasi Minnesotan yliopistojoukkueessa neljä vuotta eikä valmistumisen jälkeen ole mahdollisuutta jatkaa.

Vaikka viimeiset kolme vuotta maajoukkueessa ovat olleet tuskaisia, palo jäälle ei ole sammunut.

- Minulle on tehty aika iso tarjous ensi kaudeksi, nyt pitää miettiä lähdenkö Venäjälle rahan perässä, Räty sanoo.

Yhdysvalloissa ja NHL:ssä pelaa kuitenkin Rädyn junioriaikainen vastustaja Rauman Lukon riveistä. Antti Raannasta kasvoi Chicago Blackhawksin organisaation pelaaja, Rädystä minimipalkkalainen.

- Monta kertaa juniorina pelattiin vastakkain kovia pelejä. Hän pelasi Lukossa ja minä Jäähongassa. Jotenkin aina päädyttiin niihin finaaleihin, Räty muistelee.

- Katkerana voisi ajatella, että hän pelaa NHL:ssä ja tienaa miljoonia, minä mietin mistä saa ruokaa suuhun.

KORJAUS 5.3.2014 klo 10.50 Hayley Wickenheiser pelasi Mestiksessä kymmenen ottelua kaudella 2003-2004. Jutussa väitettiin Wickenheiserin pelanneen ainoastaan Suomi-sarjaa.

Suosittelemme sinulle