Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 9 vuotta vanha

Porissa laaja sähkökatkos – syynä kaapelin putoaminen

Pelastuslaitos perustanut satojen metrien turva-alueen sähköiskujen varalta. Maahan pudonnut sähkökaapeli on sytyttänyt maastopalon. Kaapeli on nyt tehty jännitteettömäksi, mutta vaurion takia sähköt ovat katkenneet laajalta alueelta Porissa.

Sähköjohto makaa täysperävaunun päällä. Pelastuslaitos paikalla.
Sähköjohto tippui mm. pysäköidyn täysperävaunun päälle. Kuva: Jari Pelkonen / Yle
Yrjö Kokkonen
Avaa Yle-sovelluksessa

Porissa on laaja sähkökatkos. Syynä katkoon on Valtatie 8:n lähellä kulkevan suuren sähkökaapelin putoaminen.

Porin päivystävä palomestari Jussi Jalonen vahvistaa Yle Uutisille sähkövaurion. Maahan pudonnut sähkökaapeli on sytyttänyt maastopalon, joka on sammutettu. Kaapeli on nyt tehty jännitteettömäksi, mutta vaurion takia sähköt ovat katkenneet laajalta alueelta Porissa.

Paikalla kaapelin putoamispaikalla on runsaasti pelastusajoneuvoja turvaamassa korjaustyötä. Valtatiellä liikenne kulkee, mutta pelastuslaitos on katkaissut pyöräteitä vaara-alueen lähistöltä.

Vaara-alue on palomestarin mukaan useiden satojen metrien laajuinen. Vaarana ovat sähköiskut.

Pori Energian mukaan katko johtuu 20 kilovoltin kaapelin katkeamisesta. Kaapelin katkeaminen on aiheuttanut häiriön sähkökeskukseen.

Satakunnan keskussairaalasta kerrotaan, että sairaalassa sähköt toimivat normaalisti.

Asiasta ensin kertoneen Satakunnan Kansan mukaan sähkökatkoja on ainakin Pohjois-Porissa, Kyläsaaressa, Enäjärvellä, Toejoella ja Kuudennessa kaupunginosassa.

Suosittelemme