Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 8 vuotta vanha

Osaajat esittäytyvät Viitasaarella

Fenestralta työttömiksi jääneet eivät jääneet odottelemaan työantajien kutsua. He päättivät itse kutsua työnantajia. Tuloksena on tänään Viitasaarella pidettävät rekrytointimessut.

Fenestran logo ovitehtaan kyljessä.
Fenestran Viitasaaren tehtaalta irtisanotuista kolmannes etsii vielä töitä. Kuva: Yle
Marja Hyttinen
Avaa Yle-sovelluksessa

 Entiset ovi- ja ikkunatehtaan työntekijät ovat kutsuneet Viitasaari Areenalle lähialueiden yrityksiä tutustumaan työnhakijoihin. Yhteistyökumppaneikseen työttömät saivat Viitasaaren kaupungin ja sen kehittämisyhtiön Witaksen.

Fenestra sulki ovensa viime tammikuussa ja työttömäksi jäi noin 160 työntekijää. Osa irtisanotuista on jo löytänyt töitä. Viitasaaren Areenalla tänään pidettävillä messuilla lähes sata eri alojen ammattilaista on valmiina kertomaan itsestään ja taidoistaan kiinnostuneille työantajien edustajille.

Rekrytointimessut alkavat Viitasaarella klo 9 ja jatkuvat illan suuhun. Entisten fenestralaiset toiveet ovat korkealla, moni uskoo löytävänsä työpaikan tämän päivän aikana.

Suosittelemme sinulle