Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 8 vuotta vanha

Perussuomalaisten EU-ryhmä valitsi puheenjohtajakseen muslimin

Perussuomalaisten uusi EU-ryhmä, Euroopan konservatiivit ja reformistit (ECR), valtsi puheenjohtajakseen muslimitaustaisen britin. Syed Kamallin. Kamall kertoo käyneensä Jussi Halla-ahon kanssa läpi hänen tuomionsa islaminvastaisesta kirjoittelusta.

Hannele Muilu
Avaa Yle-sovelluksessa

Perussuomalaisten europarlamentaarikko Jussi Halla-aho sai pari vuotta sitten tuomion uskonrauhan rikkomisesta. Taustalla oli muun muassa islaminuskoa loukkaava kirjoitus, jossa hän piti islamia pedofiilien uskontona.

Nyt perussuomalaisten EU-parlamenttiryhmää ryhtyy vetämään muslimi.

– Ehkä se on teille suurempi numero kuin minulle, Halla-aho sanoo toimittajiin viitaten ECR-ryhmän järjestäytymiskokouksen jälkeen Brysselissä.

Hän kertoo, että ryhmä oli pyytänyt käännöksen alkuperäisestä kirjoituksesta.

Katsoin Halla-ahoa silmiin ja pyysin kertomaan kirjoituksesta. Olin tyytyväinen hänen selitykseensä.

Syed Kamall

– Kyllä sitä hiukan ihmeteltiin, että miten tällainen on voinut johtaa tuomioon. Siellä ymmärrettiin oikein hyvin, mikä se kirjoituksen pointti oli.

Halla-aho sanoo, ettei häntä kiinnosta islam uskontona vaan fundamentalisimin tuomat ongelmat.

– Olisi naiivia kuvitella, että uskonnollinen fundamentalismi ei tänä päivänä olisi erityisen tyypillinen ongelma nimenomaan islamin kohdalla.

"Halla-ahon selitys tyydytti"

ECR-ryhmän uusi puheenjohtaja Syed Kamall kertoo käyneensä Halla-ahon kanssa tekstin läpi.

– Katsoin häntä silmiin ja pyysin kertomaan siitä. Olin tyytyväinen hänen selitykseensä, Kamall sanoo.

Siellä ymmärrettiin oikein hyvin, mikä se kirjoituksen pointti oli.

Jussi Halla-aho

Hänen mukaansa ryhmään halutaan muutosta haluavia puolueita ja ihmisiä.

– Etsimme ihmisiä, jotka haluavat päästä eteenpäin. Emme katso heidän menneisyyteensä. He haluavat valtapuolueeseen ja autamme heitä mielellämme siinä, Kamall sanoi.

Rasismille nollatoleranssi

Ryhmässä on toinenkin arvovaltainen muslimi, Sajjad Karim. Hän pyrkii ryhmän ehdokkaana EU-parlamentin puhemieheksi.

Myös Karim korostaa, että nyt katsotaan tulevaisuuteen. Hän luottaa ihmisten kykyyn muuttaa ajatteluaan.

– Emme siedä minkäänlaisia rasisimia tai vihapuhetta, Karim sanoo. Se johtaisi hänen mukaansa toimiin.

Kokouksessa ryhmään otettin myös eurokriittinen saksalaispuolue Vaihtoehto Saksallle, Alternativ für Deutschland.

ECR on tällä hetkellä kolmanneksi suurin europarlamentin ryhmä keskustaoikeistolaisen EPP-ryhmän ja sosialidemokraattien jälkeen. Tilanne voi vielä muuttua, kun useampi puolue valitsee paikkansa.

ECR-ryhmää on pidetty perussuomalaisille erikoisena valintana. Puolue on perussuomalaisten edellistä EDF-ryhmää maltillisempi EU-kriittisyydessään. Konservatiivinen oikeistoliberaali puolue ajaa elinkeinoelämän etuja ja mahdollisimman pientä valtion roolia. Joukosta löytyy Lontoon Cityn rahamiehiä.

Perussuomalaisissa on kuitenkin todettu olevan paljon demarihenkistä ajattelua ja hyvinvointivaltion puolustusta.

Suosittelemme sinulle