Hyppää sisältöön
Artikkeli on yli 9 vuotta vanha

Vesa-Pekka Jurvelin on vuoden urheilija Rovaniemellä

Rovaniemen kaupunki on valinnut vuoden urheilijaksi koira- ja valjakkohiihtäjä Vesa-Pekka Jurvelinin, joka voitti viisi MM-mitalia viime vuonna. Vuoden urheiluteko oli Rovaniemen Palloseuran Suomen Cup -voitto. Vuoden seuratoimitsijoita puolestaan ovat Osmo Pähti ja Oskari Jänkälä.

Koiravaljakkohiihtäjät Kati ja Vesa-Pekka Jurvelin
Kuva: Raimo Torikka / Yle
Jyri Tynkkynen
Avaa Yle-sovelluksessa

Rovaniemen vapaa-ajanlautakunta valitsee itse vuosittain parhaan rovaniemeläisen urheilijan. Vuonna 2013 ansioituneita rovaniemeläisurheilijoita/seuroja olivat mm.

  • Arttu Liikamaa, kuurojen jääkiekossa MM-pronssi
  • Vesa-Pekka Jurvelin, koira- ja valjakkohiihdossa neljä MM-kultaa ja yksi MM-hopea
  • Anna Haataja, suunnistuksessa 18-v. EM-hopea, EM-pronssi, 20-v. viestin MM-hopea
  • Olli Ojanaho, suunnistuksessa kaksi 16-v. EM-kulta, viestin EM-hopea
  • RoPs, jalkapallossa Suomen Cup -voitto

Vuoden 2013 rovaniemeläiseksi urheilijaksi valittiin koira- ja valjakkohiihtäjä Vesa-Pekka Jurvelin.

RoPSille vuoden urheiluteko -palkinto

Lapin urheilutoimittajakerho esitti vapaa-ajanlautakunnalle, että vuoden 2013 Rovaniemen urheiluteoksi nimetään Rovaniemen Palloseuran voitto Suomen Cupissa. Kerhon mukaan suurin osa otteluista ennen finaalia pelattiin Rovaniemellä, ja finaalissa Helsingissä oli hurja määrä rovaniemeläisiä kannustamassa joukkuetta paikan päällä.

Vuoden 2013 urheiluteko on urheilukerhon esityksen mukaan eli Rovaniemen Palloseuran Suomen Cup -voitto.

Kaksi seuratoimitsijaa palkittiin

Vuoden seuratoimitsija puolestaan valittiin rovaniemeläisten urheiluseurojen esityksen mukaisesti.

Vuoden 2013 seuratoimitsijoita ovat Osmo Pähti (Rovaniemen Reipas) ja Oskari Jänkälä (Rovaniemen Palloseura).

Suosittelemme